Devlet korumasında yetişen gençler, kamu kurum ve kuruluşuna yerleştirildi
AA

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, devlet korumasındaki gençlerin kamu kurum ve kuruluşlarında işe yerleştirilmesine ilişkin uygulamanın başladığı 1988'den bugüne kadar, 55 bin 862 gencin kamu kurum ve kuruluşuna yerleştirildiği bildirildi.

DEVLET KORUMASINDAKİ GENÇLER KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA İŞE YERLEŞTİRİLİYOR

Devlet korumasındaki gençlerin kamu kurum ve kuruluşlarında işe yerleştirilmesine ilişkin uygulamanın hayata geçirilmesiyle, bu gençlere mühendis, öğretmen, hemşire, avukat gibi mezun oldukları alanlara göre atanma imkanı getirildi.

HAK SAHİPLİĞİNİ KAZANMADA BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI

Düzenlemeyle istihdam hakkı olan çocukların bu haklarını kısa sürede kaybetmemeleri için hak sahipliğini kazanmada başvuru süresi 2 yıldan 5 yıla çıkarıldı.

Bu kapsamda, kanunun çıktığı ve uygulamanın hayata geçirildiği 1988 ile 2021 yılları arasında, 55 bin 862 genç, kamu kurum ve kuruluşlarında göreve başlatıldı.

Uygulamanın başladığı 1988'den 2002 yılı sonuna kadar, 21 bin 302 hak sahibi kamuda işe yerleştirildi, 2003-2021 yılları arasında ise 34 bin 560 gencin istihdamı sağlandı.

Gençlerin özel sektörde de istihdamını artırmak adına 2018'den itibaren kolaylaştırıcı ve teşvik edici politikalar uygulandı. Bu gençlerin özel sektörde çalışmaları halinde, SGK primlerinin tamamı işe giriş tarihinden itibaren 5 yıl süreyle devlet tarafından karşılandı. Özel Sektör İstihdam Teşviki uygulamasıyla da 5 bin 964 genç özel sektörde istihdam edildi.

Devlet korumasındaki gençler kamuda işe yerleştirildi

İŞ VE MESLEK DANIŞMANLIĞI EĞİTİMLERİ PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ

Koruma altındaki gençler, iş ve meslek danışmanlarıyla çalışma hayatına hazırlandı. Bakım sonrası yaşama uyum sağlamalarına destek olmak amacıyla kurum bakımındaki 13-18 yaş aralığındaki çocuklar ile yükseköğretim eğitimine devam eden ve kurum bakımından ayrılan gençlere, "Yaşam Becerileri", "Çalışma Hayatı ve Hukuk" eğitimleri verildi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)