Euro
15.2208
-0.63%
Dolar
13.3969
-0.98%
Altın
792.3850
0.37%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
566.793
-1.15%
3ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 3 C
  Devlette salla başı al maaşı dönemi bitiyor

  Devlette salla başı al maaşı dönemi bitiyor

  Oturarak maaş alma dönemi sona eriyor..
  • 09.10.2012 - 09:32

  Devlette salla başı al maaşı dönemi bitiyor #1

  Yeni kamu personel rejiminin ilk sinyalleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından Bursa'da katıldığı bir yerel TV programında verildi.

  Çelik yeni sistemin ana hatlarını şöyle anlattı:

  "OTURARAK MAAŞ ALMA BİTİYOR"

  "Verimli kamu çalışanlarından oluşan bir yapı kuracağız. Verimli personelle verimsiz personel arasında bir fark olacak. Soruyorum size, bir personel, 8 saat boyunca nefes almadan çalışacak, bir diğeri de oturarak aynı maaşı alacak. Bu işten ne anladık biz?"

  "NİTELİKLİ DAĞILIM"

  "Nitelikli memur hep İstanbul'da Ankara'da ve Bursa'da mı olsun? Neden Edirne'de, Diyarbakır'da veya Erzurum'da olmasın? Bu ciddi sorun. Mevcut yasa, bölgeler arası hizmet farklılıkları doğuruyor. Ayrıca bir diğer sorun da üst düzey bürokraside. Mesela ben bakan olarak, istediğim genel müdür veya müsteşarla çalışamayacak mıyım?"

  "DEVLETE KAPAĞI ATTIK" DEVRİ BİTİYOR

  "Şimdi siz kamu çalışanısınız diyelim ve nasıl olsa devlete kapağı attık anlayışındasınız. 25 yılınız da garanti olduğu için suya sabuna hiç dokunmadan idare edelim düşüncesindesiniz. Dünyanın neresinde üretmeyen bir insanı çalıştırırlar? Ha devlette çalıştıralım diyorlar. Oysa ki biz devleti batırmak için değil var etmek için varız. Biz verimliliği esas alan sistemin çalışmasını yapıyoruz. 3 milyon memurdan daha fazla verim almanın yollarını arayacağız. Hani çok maaş istiyoruz veya maaş az diyoruz ya. İşte öyle bir sistem getireceğiz ki çok üreten çok maaş, üretmeyen de düşük maaş alsın istiyoruz."


  Görüş Bildir