Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
321.301
0.18%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Diyarbakır'da lavanta bahçeleri çiftçilere alternatif ürün oldu

  Ekonomi ve turizme hizmet eden lavanta bahçeleri, Türkiye'nin kuzey batısı ve Ege'den doğuya doğru yayıldı.
  • AA
  • 22.06.2021 - 13:21
  • Güncelleme : 22.06.2021 - 15:42
  Diyarbakır'da lavanta bahçeleri çiftçilere alternatif ürün oldu

  Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde çiftçilere alternatif ürün olarak yetiştirilen ve çiçek lavantalar, ziyaretçilerin beğenisini topluyor.

  Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Bismil Meslek Yüksekokulu ve Bismil Belediyesince, çiftçilere alternatif ürün olması amacıyla geçen yıl hayata geçirilen "Tarımsal Ürün Çeşitliliğini Arttırma ve Geliştirme Projesi" kapsamında 50 dönüm alan üzerinde yetiştirilen lavantalar çiçek açtı.

  MOR RENKLİ BİTKİ GÖZ KAMAŞTIRIYOR

  Çiftçileri gelir getiri oranı yüksek ürünlere yönlendirmek amacıyla deneme amaçlı olarak oluşturulan lavanta bahçeleri, göz kamaştırıcı mor rengiyle de ilgi görüyor.

  Diyarbakır'da lavanta bahçeleri çiftçilere alternatif ürün oldu VİDEO

  "DİYARBAKIR'DA OLMAZ DEDİLER"

  Proje Koordinatörü ve DÜ İnşaat Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hayrullah Akyıldız, "Diyarbakır'da olmaz" denilen bir güzelliği bölgede denemek için projeyi geçen sene hayata geçirdiklerini söyledi.

  Akyıldız, çalışma kapsamında 50 dönümlük araziye iki tür halinde diktikleri 80 bin kök lavantanın bereketli ve birçok faydası bulunan bir bitki olduğunu belirtti.

  Diyarbakır da lavanta bahçeleri çiftçilere alternatif ürün oldu #1

  "GELİN VE DAMATLAR, FOTOĞRAF ÇEKİMİ MEKANI İÇİN KULLANIYOR"

  Tıbbi aromatik bir bitki olan lavantanın kozmetik alanda da değerlendirildiğini anlatan Akyıldız, istihdam sağlayabilmek oluşturdukları bahçelerde kadınların çalıştığını söyledi.

  Diyarbakır da lavanta bahçeleri çiftçilere alternatif ürün oldu #2

  Vatandaşların lavanta bahçelerini ziyaret ettiğini, burada vakit geçirdiğini ve fotoğraf çektirdiğini ifade eden Akyıldız, şu değerlendirmede bulundu:

  "Gelin ve damatlar, fotoğraf çekimi mekanı için kullanıyor. Tüm bölge halkını burada dinlenmeye ve huzur bulmaya davet ediyoruz. Merkezi bir noktadayız. Diyarbakır, Bingöl, Batman'a çok yakın. Bölge halkı bu bahçenin güzelliklerini görmeli."

  Diyarbakır da lavanta bahçeleri çiftçilere alternatif ürün oldu #3

  "İYİ BİR TERAPİ"

  Lavanta bahçelerini gezen Hediye Gül Gözüaçık, salgın sürecinde evde sıkıldıklarını, ailesiyle fotoğraf çektirmek için buraya geldiklerini dile getirdi.

  "Salgın sürecinde rahatlamak adına çok güzel bir alan oluşturulmuş. Fotoğraf çekmek isteyenler buraya gelebilir. Bir saat bile burada zaman geçirdiklerinde terapi anlamında çok iyi geleceğini düşünüyorum. İyi bir terapi." diyen Gözüaçık, lavantaların içerisinde kendilerini huzurlu hissettiklerini belirtti.

  Diyarbakır da lavanta bahçeleri çiftçilere alternatif ürün oldu #4

  "LAVANTA BAHÇELERİ HUZUR VERİYOR"

  Engin Adıgüzel de salgın döneminde evde bunaldıklarını anlatarak, lavanta bahçelerini gezerek huzur verici bir gün geçirdiklerini ifade etti.

  Adıgüzel, "Buradaki güzelliğin görülmesi gerekiyor. Huzur bulmak istiyorsanız kilometrelerce uzakta bir turistik merkeze değil buraya da gelinebilir. Herkesi burayı görmeye davet ediyorum." diye konuştu.

  Burcu Özyaramış ise lavanta bahçelerinden çok etkilendiğini aktardı.

  Diyarbakır da lavanta bahçeleri çiftçilere alternatif ürün oldu #5

  LAVANTALAR ÇOK GÜZEL KOKUYOR

  Ailesiyle bahçeye gelen 5 yaşındaki Emine İpek ise "Burası çok güzel ve lavantalar çok güzel kokuyor. Fotoğraflar çektik. Diyarbakır çok güzel ve herkes buraya gelsin." ifadelerini kullandı.

  Diyarbakır da lavanta bahçeleri çiftçilere alternatif ürün oldu #6

  Diyarbakır da lavanta bahçeleri çiftçilere alternatif ürün oldu #7


  Görüş Bildir