Dünya'da 20'den fazla ülkede akut açlığın artacağı uyarısı
AA

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Dünya Gıda Programı (WFP), acil ve genişletilmiş bir yardım yapılmaması halinde gelecek aylarda 20'den fazla ülkede akut açlığın artacağı uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler'in (BM) Roma merkezli iki kuruluşunun bugün yayınladığı "Açlıkta öne çıkanlar" başlıklı ortak rapora ilişkin açıklama yapıldı.

YEMEN, GÜNEY SUDAN VE NİJERYA'NIN KUZEYİ YIKICI DÜZEYDE AKUT AÇLIKLA KARŞI KARŞIYA

Yemen, Güney Sudan ve Nijerya’nın kuzeyinin yıkıcı düzeyde akut açlıkla karşı karşıya olduğu ve bu listenin başında yer aldığı belirtilen açıklamada, özellikle Yemen ve Güney Sudan'daki ailelerin açlık ve ölüm riskiyle yüzleştiği ifade edildi.

BM, akut açlıkla ilgili artacağına dair açıklama yaptı

AKUT AÇLIK AFRİKA ÜLKELERİ İLE SINIRLI DEĞİL

Akut açlıktan en çok etkilenenlerin Afrika ülkelerinde olmasına rağmen Asya'da Afganistan, Orta Doğu'da Suriye ve Lübnan, Latin Amerika ve Karayipler'den Haiti'ye kadar dünyanın birçok bölgesinde akut açlığın hızla artacağı uyarısı yapıldı.

"ŞİMDİ HIZLI ŞEKİLDE HAREKETE GEÇMEK HEPİMİZİN GÖREVİ"

Açıklamada görüşlerine yer verilen FAO Genel Direktörü Çü Dongyü, "Acının büyüklüğü, endişe verici düzeydedir. Hayatları kurtarmak, geçim kaynaklarını korumak ve en kötü durumu önlemek için şimdi hızlı şekilde harekete geçmek hepimizin görevidir." ifadesini kullandı.

"KITLIK, MİLYONLARCA AİLENİN KAPISINI ÇALIYOR"

WFP İcra Direktörü David Beasley de "Gözlerimizin önünde bir felaket görmekteyiz. Çatışmalardan, iklim şoklarından ve koronavirüs salgınından kaynaklanan kıtlık, milyonlarca ailenin kapısını çalıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Bu kişilerin açlıktan ölmesini önlemek için acilen 3 şeye ihtiyaç olduğuna dikkati çeken Beasley, "Savaş sona ermeli, savunmasız topluluklara hayat kurtaran yardımları sağlamak için erişimimize izin verilmeli ve her şeyden önce bu yıl içinde 5 milyar 500 milyon doları sağlayacak bağışçılara ihtiyacımız var." ifadesini kullandı.

Nijerya'nın ekonomisi koronavirüsten etkilendi

AKUT GIDA GÜVENSİZLİĞİYLE ÖNE ÇIKABİLECEK BÖLGELER

Raporda, mart-temmuz döneminde akut gıda güvensizliğiyle öne çıkabilecek 20'den fazla bölge ve akut gıda güvensizliğini artırabilecek etkenler de sıralandı.

Bu kapsamda Afganistan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Merkez Sahel, Etiyopya, Nijerya’nın kuzeyi, Mozambik'in kuzeyi, Somali, Güney Sudan ve Sudan’da çatışma ve şiddet nedeniyle bu durumun artabileceği yer aldı.

Raporda, özellikle Latin Amerika ile Orta Doğu'da Yemen, Suriye ve Lübnan'ın bundan en çok etkilenecek ülke ve bölge olduğu bilgisi paylaşıldı.

İKLİM AŞIRILIKLARI AÇLIĞI ARTIRACAK

Raporda Afganistan'dan Madagaskar'a ve Afrika Boynuzu'na kadar birçok yerde iklim aşırılıklarının açlığı artıracağına işaret edildi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)