Elektrik kesintisi Gaziantep'te üretimi durdurdu

aa

Türkiye'nin birçok kentinde olduğu gibi Gaziantep'te de sabah saatlerinde başlayan kesinti en çok sanayi sektörünü olumsuz etkiledi.

SANAYİDE ÜRETİM DURDU

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde de binlerce insan, saatlerce kesilen elektriklerin gelmesini çalıştıkları fabrikanın önünde bekledi. Birçok işçi, elektrik gelmeyince mesai saatleri dolduğu için vardiya değişimi ile evlerine döndü. Fabrika önünde bekleyen işçiler saatlerce beklediklerini ve mesaileri dolunca evlerine döneceklerini ifade ederken, bazı işçiler ise elektriklerin gelmesini çalıştıkları makineleri temizleyerek beklediklerini söyledi.

"ELEKTRİK DAMARIMIZDAKİ KAN GİBİ"

Gaziantep Organize Sanayi Bölge Başkanı Cahit Nakıboğlu ise elektriklerin kesilmesiyle birlikte 5 OSB'nin bulunduğu kentte üretimin durduğunu söyledi.

OSB'lerde 900 civarında fabrika bulunduğunu ve 130 bin insanın çalıştığını anlatan Nakıboğlu, elektriğin sanayici açısından büyük önem taşıdığını belirterek şöyle konuştu;

"Bu çağda elektrik insanların damarlarındaki kan gibidir. Bu kan dolaşımı durdu mu, bütün sistem otomatik olarak duruyor. Bizim Organize Sanayi bölgelerimiz de enerji yoğun bölgeleridir. Türkiye'nin sanayide tükettiği enerjinin yüzde 5,5'i Gaziantep'te tüketiliyor. Saat 10.36 elektrikler gitti. Şimdiye kadar böyle bir şey olmamıştı. Sanayicinin damarındaki kan giderse ne olur? Fabrikalar durdu, herkes elektriğin gelmesini bekliyor"

Elektrik kesintisi Gaziantep'te üretimi durdurdu