ensonhaber.com

Türkiye gündemini oluşturan asgari ücrete ilişkin görüşmeler resmen başladı..

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücrete yapılacak ara oranını görüşmek üzere ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantı yaklaşık 1 saat sürdü.

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren asgari ücreti belirleme çalışmaları devam ederken, bir yandan da zam oranı tahminleri de yapılıyor..

Ensonhaber de milyonların merakla beklediği konuyu, YouTube kanalında yayınlanan Gündem Özel programında uzmanına sordu..

"Ara zamda beklenen oran yüzde 30"

Yayına bağlanan İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Mert Nayır, 2023 ayında asgari ücrete yapılması beklenen ara zam oranının yüzde 30 olduğunu, 10 bin 500 lira ile 11 bin lira arasında bir rakamda anlaşılmasının beklendiğini söyledi.

"10 bin 500 lira ile 11 bin lira arasında bir rakamda anlaşılması bekleniyor"

İlker Koç'un " beklentisi nedir?" sorusunu yanıtlayan Nayır, şu yanıtı verdi:

Bu bir ara zam.

500 dolar gibi bir söylem olmuştu. O günkü kurdan baktığınızda 9 bin 500- 10 bin lira civarıydı. Bugünkü kurdan baktığınız zaman 12 bin liraya yaklaştı 500 dolarlık kur.

Bu işin bir işçi tarafı var, işveren tarafı var. Bugünkü toplantı 1 saat sürdü. 

Bayram öncesi bir rakamda anlaşılması bekleniyor. Hem işverenlerin de insan kaynakları departmanlarının da bir bütçe hazırlaması gerekiyor. Ama öyle çok uzun sürmeyecek gibi gözüküyor.

Yüzde 20 ile yüzde 30 arası bir artış bekleniyor. Ve bunun da bir ara zam olduğunu dikkate alırsak 10 bin 500 lira ile 11 bin lira arasında net bir rakamda, asgari ücrette buluşulması bekleniyor.