Euro
10.2709
0.01%
Dolar
8.4554
-0.55%
Altın
501.15
0.37%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
413.615
0.56%
23ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 23 C

  Erdem Başçı: Cumhurbaşkanı isterse brifing verebiliriz

  Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istemesi halinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda brifing verebileceklerini söyledi.
  • 27.01.2015 - 15:25
  Erdem Başçı: Cumhurbaşkanı isterse brifing verebiliriz

  Erdem Başçı: Cumhurbaşkanı isterse brifing verebiliriz #1

  TCMB merkez binasında düzenlediği basın toplantısında tahminlere ilişkin sunum yapan Erdem Başçı, 2015 yılı sonu itibariyle son 45 yılın en düşük enflasyonunu görebileceklerine vurgu yaptı.

  Para Politikası Kurulu'nu (PPK) 24 Şubat yerine 4 Şubat'ta toplama düşünceleri olduğunu açıkladı. Başçı, sunumunun ardından toplantıya katılan ekonomistler ve basın mensuplarının sorularını cevapladı.

  CUMHURBAŞKANI İSTERSE BRİFİNG VEREBİLİRİZ

  "Enflasyonun 2015 sonunda, orta noktası yüzde 5,5 olmak üzere yüzde 4,1 ile yüzde 6,9 aralığında, 2016 yılında ise orta noktası yüzde 5 olmak üzere yüzde 3,2 ile yüzde 6,8 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ettik" diyen Erdem Başçı, istemesi halinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a brifing verebileceklerini söyledi. Davos'ta görüştüğü Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da bu brifinglerin faydalı olacağını söylediğini aktardı:

  BİZİM GÖREVİMİZDİR

  "Onun dışında sıradışı bir gelişme olursa dünyada bizim telefon açıp Sayın Başbakanımızdan randevu isteyip, gidip durumu arz etmemiz mutlaka gerekir. Bizim görevimizdir diye düşünüyorum. Çünkü hükümete danışmanlık görevimiz var. Mesela en son Avrupa Merkez Bankası'nın kararı perşembe günü açıklandı. Hemen akşamına Başbakanımızdan randevu istemiştim.

  "CUMHURBAŞKANIMIZA DA BRİFİNG VERMENİZ İYİ OLABİLİR"

  Davos'ta bunu bir değerlendirdik. Tavsiyelerini dinledim. Başbakanımız, benzer brifingleri Cumhurbaşkanımıza da zaman zaman vermemizin faydalı olacağını söyledi. 'Nasıl hükümeti bilgilendiriyorsanız, zaman zaman Cumhurbaşkanımıza da bu tür brifingleri vermeniz iyi olabilir' dedi. Nitekim bu geçmişte çok yapıldı.

  HERHANGİ BİR ÇEKİNCEMİZ YOK

  Yine olabilir, olmasına mani herhangi bir şey yok. Buna da her zaman hazırlıklıyız ne zaman uygun görürlerse. Orada (Cumhurbaşkanlığı) her zaman brifing vermeye hazırız, herhangi bir çekincemiz yok"

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir