Petrol
114.32
-0.08%
Euro
17.5695
0.06%
Dolar
16.3669
0.11%
Altın
974.03
0.15%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
486.698
-0.16%
19ºC
İstanbul
Çok bulutlu 19 C

  Erdem Başçı: İhracat odaklı büyüme 2014'ün en iyi haberi

  Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, para politikasıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin ihracat odaklı büyümeye başlaması 2014'ün en iyi haberi" dedi.
  • 11.09.2014 - 12:47
  Erdem Başçı: İhracat odaklı büyüme 2014'ün en iyi haberi

  Erdem Başçı: İhracat odaklı büyüme 2014 ün en iyi haberi #1

  Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Kastamonu'da para politikalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Başçı, "Türkiye'nin ihracat odaklı büyümeye başlaması 2014'ün en iyi haberi" dedi.

  "TÜRKİYE'NİN İHRACAT ODAKLI BÜYÜMEYE BAŞLAMASI 2014'ÜN İYİ HABERİ"

  Erdem Başçı'nın konuşmalarından satır başları:

  "Enflasyonda iyileşmeye kadar para politikalarında sıkı duruş sürecek. Gıda fiyatlarının geçici hareketlerinden sonra enflasyon düşecek. İhracat odaklı ihracatın çektiği büyüme gözlenmeye başlandı. Türkiyenin dünya ihracat pazarlarında payı giderek artıyor. Türkiye ithalatının, dünya ithalatı içerisindeki seyri yatay. Giderek dış ticaret makası kapanıyor. Zorlu küresel koşullara karşılık Türkiye'nin ihracatı artmaya devam ediyor. Türkiye'nin ihracat odaklı büyümeye başlaması 2014'ün iyi haberi.

  "ELİMİZDE YETERİNCE ARAÇ VAR"

  Gelişmiş ülkelerde çıktı oranı hala çok yüksek. Dünya, yavaş büyüme dönemine girdi. Bizim iddiamız bu dönemde dünyaya daha çok mal satmak. Avrupa'da deflasyon korkusu var. İskoçya'daki referandum beklentileri sterlinde değer kaybına yol açtı. Yurt dışındaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Elimizde yeterince araç var, herhangi bir tedbir almak gerekirse anında çekinmeden tedbir alabiliriz.

  "2. ÇEYREKTEKİ BÜYÜME İYİ SAYILIR"

  Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya baktığımızda ikinci çeyrekte büyüme hızında bir miktar düşüş gördük.Tarımın büyüme oranı negatif oldu. Tarım hasılasında bir eksi rakam var. En kurak yıllardan birini yaşadığımızdan tarım tarafı eksiye düştü. Kuzeyimizdeki jeopololitik olaylar Rusya'ya ihracatı, güneyimizeki olaylar Irak'a olan ihracatı olumsuz etkiledi. Buna karşın büyümeyi yüzde 2 civarında tutmak sevindirici. Son çeyreğe doğru büyümenin artmasını bekliyoruz. Bu koşullarda 2. çeyrek büyümesi iyi sayılabilir. 2. çeyrekteki büyümeye net ihracatın katkısı oldu. Irak'a ihracat yüzde 30 azalırken Avrupa Birliği ülkelerine ihracat arttı. İhracatta 2. sırada olan Irak'ın yerini İngiltere'nin aldığını görüyoruz. Orta ve uzun vadeli risklere karşı hedge mekanizmalarının kullanılması gerekiyor.

  İŞSİZLİĞİN AZALMAMASININ NEDENİ

  2009 yılında Türkiye'de istihdam çok hızlı arttı. Bu kadar hızlı istihdama karşın işsizliğin hızlı bir şekilde düşmemesinin nedeni, istihdama genç nüfusun ve kadınların katılımının artması. 15 yaş ve üzeri nüfusun iş gücüne katılımının yüzde 50'yi geçtiğini görüyoruz. Bu konu sayesinde ücret konusunda enflasyona bir baskı olmuyor. Carı açık firmaların doğrudan borçlanmaları, doğrudan yatırımlarla toparlanıyor. Bankaların borçlanma konusunda herhangi bir sıkıntısı bulunmuyor.

  Türkiye'nin tasarruflarını arttırmak bizim için stratejik bir amaç. Cari açığın ilacı, tasarrufların artması diyebiliriz. Cari açıkta dengelenme öngörüldüğü şekilde devam ediyor. Tasarruflar artmadan sorunu kalıcı olarak çözemeyiz. Tasarrufların arttırılması için ek önlemler alınması gerekir. Tasarrufların milli hasılaya oranı yüzde 19'a çıkması halinde cari açık sorunu kalmaz. Enflasyounun bir miktar üstü faiz verilmesi gerekiyor ki mevduat artsın. Özel şirketler ve hanehalkı borçlanmalarını basiretli bir şekilde gerçekleştirmeli.

  FAİZ ARACINI DİKKATLİ KULLANACAĞIZ

  Zorunlu karşılıklara telafi edici faiz aracını dikkatli, ölçülü ve kademeli adımlarla kullanabileceğiz. Bunun sinyalini mayıs ayında vermiştik. Bunun önündeki çalışmaları kasım ayındaki finansal istikrar raporu öncesinde belli bir noktaya getirip kamuoyuna duyurmamız söz konusu. Oradan mevduat faizlerine ufak da olsa olumlu yansıma olacaktır"


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir