Euro
15.2250
-0.41%
Dolar
13.6265
0.27%
Altın
793.8530
-0.10%
Borsa
1966
0.75%
Bitcoin
504.584
-2.81%
3ºC
İstanbul
Bulutlu 3 C

  Erdoğan'dan Türkmen gazı açıklaması

  Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkmenistan’a gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak basın toplantısında, “Görüşmelerimizde Türkmen gazının Türkiye üzerinden Avrupa pazarına taşınmasına yönelik ortak vizyonumuzu bir kez daha teyit ettik” dedi.
  • 07.11.2014 - 13:08
  Erdoğan'dan Türkmen gazı açıklaması

  Erdoğan dan Türkmen gazı açıklaması #1

  Mevkidaşı Berdimuhamedov ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkmenistan’la Türkmen gazının Avrupa’ya Türkiye üzerinden iletimi hakkında da konuştuklarını kaydeden Erdoğan, “Tabi çok açık, net bir şey söylemem lazım. Özellikle de şu ana kadar Türkmenistan’da Türk müteahhit firmalarının yüklenmiş oldukları proje toplamı 42 milyar dolar. Böyle bir proje yüklenmiş olan Türk firmaları alt yapısı ve üst yapısıyla Türkmenistan’ın gelişimine çok ciddi tabi katkıları da oldu. Bundan dolayı başarılı müteahhit firmalarımıza çok teşekkür ediyorum. Ancak müteahhit firmalarımıza Türkmenistan’da bu imkanı sağlayan değerli kardeşim Berdimuhamedov’a ve rahmetli Türkmenbaşı’na da huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

  Ülkelerimiz arasında ortak değerler üzerine inşa edilen ve geniş bir yelpazeye yayılan işbirliği söz konusu ve gerçekten Berdimuhamedov kardeşimizin özellikle bu kardeşlik üzerine bina etmiş olduğu dayanışma ruhunu görmezlikten gelemeyiz. Genel olarak fikir birliği içerisinde olduğumuzu gördük. Bunu memnuniyetle müşade ettik. Ulaştırma ve enerji alanındaki işbirliğimiz Türkmenistan’la ilişkilerimize stratejik bir boyut kazandırıyor. Bilhassa bu alanlarda keşfedilmeyi ve hayata geçirilmeyi bekleyen önemli bir potansiyelin olduğu kanaatindeyim.

  TÜRKMEN GAZI AVRUPA'YA TÜRKİYE'DEN GİDECEK

  Orta Asya’nın Hazar Denizi üzerinden uluslararası pazarlara bağlanması bakımından Türkmenistan özel ve önemli bir konuma sahip. Bu alanda hayata geçirilecek projelerin bölgesel işbirliği çalışmalarına da önemli katkıda bulunacağına inanıyorum. Görüşmelerimizde Türkmen gazının Türkiye üzerinden Avrupa pazarına taşınmasına yönelik ortak vizyonumuzu bir kez daha teyit ettik. Bu alanda bölgesel işbirliğinin geliştirilmesinin son derece önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.


  Görüş Bildir