Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
502.624
-7.32%
1ºC
İstanbul
Kar 1 C

  Esnafa salgınla ilgili gelir kaybı ve kira desteği başlıyor

  Salgından etkilenen esnaf ve sanatkara, hibe ve kira desteği uygulaması detayları belli oldu.
  • AA
  • 24.12.2020 - 09:42
  • Güncelleme : 24.12.2020 - 10:12
  Esnafa salgınla ilgili gelir kaybı ve kira desteği başlıyor

  Koronavirüs salgını nedeniyle ticari faaliyetleri olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere verilecek hibe destek programına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

  Destek başvurusunda bulunanlardan, iş yerinin aylık kira bedeli, açık adresi ve iş yerini kiralayanın kimlik bilgilerini başvuru esnasında beyan etmesi istenecek.

  Ticaret Bakanlığının Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Programı ve Uygulama Esasları Hakkında Tebliğ'i, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

  HİBE, "GELİR KAYBI DESTEĞİ" VE "KİRA DESTEĞİ" OLMAK ÜZERE İKİ ŞEKİLDE

  Buna göre, destek programı kapsamında hibe, "gelir kaybı desteği" ve "kira desteği" olmak üzere iki şekilde sağlanacak. Destek programının süresi, Bakanlık internet sitesinden yapılan duyuruda belirtilen sürede başvuruların yapılması kaydıyla 2021 yılının Ocak, Şubat ve Mart ayları olmak üzere 3 ay olacak.

  TOPLAMDA 3 BİN LİRA HİBE

  Gelir kaybı desteği olarak, ticari kazançları basit usulde tespit edilenlere, vergiden muaf esnafa ve bunların dışında kalan esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere aylık 1,000 lira olmak üzere toplamda 3 bin lira hibe desteği sağlanacak.

  Esnafa salgınla ilgili gelir kaybı ve kira desteği başlıyor #1

  İŞ YERLERİ KİRA İSE 2 BİN 250 LİRA YA DA 1.500 LİRA

  Gelir kaybı desteğinden faydalanabilecek gerçek kişilerin vergi sicil kayıtlarına göre esas faaliyetlerini yürüttükleri iş yerlerinin kira olması halinde, bu kişilere büyükşehir belediyelerinin bulunduğu yerlerde aylık 750 lira olmak üzere 3 aylık toplamda 2 bin 250 lira, diğer yerlerde aylık 500 lira olmak üzere toplamda 1.500 lira kira desteği verilecek.

  İş yeri kira bedelinin kira desteği tutarının altında olması durumunda iş yeri kira tutarı kadar kira desteği ödenecek.

  YARARLANMA KOŞULLARI

  Tebliğle, destek programından yararlanma koşulları da belirlendi. Buna göre, bu destek programından, 14 Aralık'tan önce ve bu tarih dahil olmak üzere vergi mükellefiyetini tesis ettirmiş, ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, Bakanlık tarafından belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar ve gerçek kişi tacirler ile yine bu tarih itibarıyla esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı vergiden muaf esnaflar faydalanabilecek.

  Esnafa salgınla ilgili gelir kaybı ve kira desteği başlıyor #2

  ŞUBESİ OLANLAR DESTEĞİ SADECE BİR İŞ YERİ İÇİN ALINABİLECEK

  Destek başvurusunda bulunanların faaliyetlerini sürdürdükleri ve kira ödemesi yaptığı birden fazla iş yeri bulunması halinde, başvuruda bulunanlar bir iş yeri için kira desteğinden faydalanabilecek.

  FAAL İŞ YERLERİ YARARLANABİLECEK

  Destekten faydalanılan dönemlerde vergi mükellefiyetinin faal olarak devam etmesi gerekecek. Destek başvurusu yapanın faal olmadığının anlaşılması durumunda bu kişilere ödeme yapılmayacak.

  Diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulanan benzer nitelikteki desteklerden faydalanılması, bu destek programından faydalanılmasına engel teşkil etmeyecek.

  BAŞVURU SÜRECİ

  Bakanlık, destek programının uygulanmasına ilişkin başvuru, değerlendirme, kabul, ödeme, uygulama ve diğer süreçlerde protokol yapılan kurum ve kuruluşlar ile bunların taşra teşkilatına görev ve yetki verebilecek.

  BAŞVURU ELEKTRONİK ORTAMDAN YAPILACAK

  Destek başvuruları ve itirazlar elektronik ortamda www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden yapılacak. Başvuruda bulunan tarafından başvuru ve eki taahhütname, elektronik ortamda onaylanacak.

  Kira desteği başvurusunda bulunanlardan, söz konusu iş yerinin aylık kira bedeli, açık adresi ve iş yerini kiralayanın kimlik bilgilerini başvuru esnasında beyan etmesi istenecek. Beyanda bulunmayanlara kira desteği ödemesi yapılmayacak.

  BAŞVURU SÜRESİ 10 GÜN

  Destek programı başvuru süresi, 10 günden az olmamak üzere Bakanlık tarafından belirlenecek.

  İTİRAZ HAKKI VAR

  Reddedilen başvurular hakkında ret tarihinden itibaren 10 gün içinde Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğüne itiraz edilebilecek.

  ÖDEMELER BANKA HESABINA

  Destek başvurusunun uygun bulunması halinde ilgilinin banka hesabına destek ödemesi yapılacak.


  Görüş Bildir