Faturadaki kaçağa suç duyurusu

Faturadaki kaçağa suç duyurusu

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), kaçak elektriği, dağıtım şirketleri üzerinden tüketiciye fatura ettirdiği iddiasıyla, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyusunda bulundu.

Ankara Adliyesi'ne gelen federasyon üyeleri, suç duyurusuna ilişkin dilekçeyi Başsavcılığa verdi.

Daha sonra adliye önünde açıklama yapan TÜDEF Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, Anayasa'ya ve Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasaya aykırı olarak ''kayıp-kaçak ve sayaç okuma bedellerinin'' faturalara yansıtıldığını belirtti.

Söz konusu uygulamanın, tüketicilerin, Anayasa ve yasalardan kaynaklanan haklarını bertaraf edecek niteliğe ulaştığını savunan Yılmaz, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne atıfta bulunarak, kişilerin, ücret ödeme sonucunu doğuracak mal varlığı haklarının sadece kanunla sınırlandırılabileceğini vurguladı.

EPDK'nın yönetmeliğinde de ''kayıp-kaçak bedellerinin aboneden alınacağına ilişkin bir hükmün bulanmadığını'' ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti: ''Tüketicinin hiçbir sorumluluğunun olmadığı kayıp-kaçak enerji bedellerinin faturalara eklenmesi temel anayasal haklara aykırı olduğu gibi yasalara da aykırıdır. Her yıl bu hukuksuz uygulama ile tüketiciden 1 milyar liranın üzerinde kayıp-kaçak parası alınmaktadır. Tüketicilerimize çağrımız var, hizmet aldığınız elektrik dağıtım şirketlerinden iadeli taahhütlü dilekçe ile geriye doğru 10 yıllık kayıp-kaçak bedellerinizi isteyiniz. Talebinize olumlu yanıt vermeyen elektrik dağıtım şirketlerinden kayıp-kaçağı tahsil etmek üzere Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine başvurunuz.''