Euro
8.9694
0.15%
Dolar
7.4249
0.98%
Altın
412.33
-1.48%
Borsa
1.471
-1.13%
Bitcoin
342.800
-2.06%
8ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 8 C

  Fed faiz artırmaya devam edecek

  ABD Başkanı Trump'ın sürekli eleştirdiği Fed Başkanı Powell, faiz artırmaya devam edeceklerini açıkladı.
  • Haber Merkezi
  • 29.11.2018 - 01:35
  Fed faiz artırmaya devam edecek

  New York'ta katıldığı bir konferansta konuşan ABD Federal Rezerv Bankası Başkanı Jerome Powell, “Faiz oranları hala tarihsel standartlara göre düşük" dedi.

  Powell, kademeli faiz artışlarının etkisinin belirsiz olduğunu ve bunları görmek için bir yıl ya da daha uzun bir süre beklenmesi gerekebileceğinin altını çizdi.

  "ÇOK HIZLI GİTMEK RİSKLİ"

  Powell New York Ekonomi Kulübü’nde yaptığı konuşmada, “Ben ve Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), ülke ekonomisine dair tahminleri sürekli güçlü büyüme yönünde. Finansal zayıflıklar ise ılımlı bir seviyede. Finansal istikrar, para politikası için artık daha fazla vazgeçilmez durumda. Çok hızlı gitmek riskli” değerlendirmesinde bulundu.

  Fed faiz artırmaya devam edecek #1

  Powel sözlerini, “Her zaman olduğu gibi, para politikası kararlarımız ekonomiyi yolunda tutacak şekilde tasarlanacak” şeklinde tamamladı.

  BU YIL 3 KEZ FAİZ ARTIRDILAR

  Federal Rezerv Bankası, bu yıl faiz oranlarında üç kez artışa gitti. Powell’ın bu açıklamasından sonra aralık ayında faiz oranlarının  tekrar yükselmesi bekleniyor.

  Fed Başkanı Powell’ın yaptığı konuşmasının ardından Dow Jones endeksi  neredeyse 500 puan yükseldi. Gün ortasında piyasalar, faiz oranlarında bir artış olursa çok hafif olacağını söyleyen Powell'ın mesajına, anında cevap verdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir