Euro
15.2354
-0.34%
Dolar
13.6285
0.29%
Altın
792.4720
-0.27%
Borsa
1964
0.66%
Bitcoin
503.987
-2.99%
3ºC
İstanbul
Bulutlu 3 C

  FED'den ölçülü büyüme uyarısı

  ABD Merkez Bankası'nın Philadelphia Şubesi Başkanı Charles Plosser, ABD ekonomisindeki ölçülü büyümeyi değerlendirdi.
  • 13.11.2014 - 23:13
  FED'den ölçülü büyüme uyarısı

  FED den ölçülü büyüme uyarısı #1

  Fed Philadelphia Başkanı Plosser, bugün katıldığı bir panelde, ABD ekonomisinin son dönemde gösterdiği ölçülü büyümenin uzun dönemli bir eğilim olarak görülmesini eleştirerek, "Ekonomide köklü bir değişiklik olduğunu söyleyebilmek için henüz çok erken" dedi.

  Fed'in "şahinleri" arasında yer alan Plosser, ekonomide izlenen ölçülü büyümenin "yeni normal" olup olmadığını kendisinin de bilmediğini vurguladı. Bu yönde görüş bildirenlerin aceleci davrandığını savunan Plosser, "Uzun vadeli büyüme oranlarında kayda değer bir değişim yaşanıp yaşanmadığını tayin etme yeteneğimiz oldukça kısıtlı. Bu belirsizlik ve ölçüm hatalarının varlığında, halkın yanıltılmaması konusunda çok dikkatli olunmalı" diye konuştu.

  Plosser, ekonominin uzun dönemli görünümüne yönelik karamsarlıkları abartılı bulduğunu da ifade etti. Küresel ekonomideki şartların sürekli değiştiğine dikkati çeken Plosser, faiz oranlarına yönelik kararların bu şartlara göre verilmesinin doğru olmayacağını dile getirdi.

  Buna karşın, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) ekim ayı toplantısına ilişkin sonuç bildirisi, birçok Fed yetkilisinin küresel ekonomideki yavaşlamayı, ABD ekonomisini olumsuz etkileyebilecek aşağı yönlü bir risk olarak değerlendirdiğini ortaya koymuştu.


  Görüş Bildir