Petrol
111.1
0.29%
Euro
17.3239
1.69%
Dolar
16.1178
1.21%
Altın
967.22
1.94%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
476.403
0.43%
20ºC
İstanbul
Bulutlu 20 C

  Fransız gazeteciler Bodrum'u tanıtacak

  Çeşitli milletlerden 700 gazetecinin ağırlanacağı kente ilk olarak 35 Fransız basın mensubu geldi.
  • DHA
  • 31.03.2016 - 16:22
  Fransız gazeteciler Bodrum'u tanıtacak

  Bodrumm

  Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı (BOTAV), Bodrum Belediyesi ve TAV tarafından turizmde yaşanan krizi aşmak amacıyla ortaklaşa düzenlenen 'Turizmde 2016 Yılı Eylem Planı' kapsamında Bodrum'da haziran ayı sonuna kadar 700 gazeteci ağırlanacak. Bu kapsamda ilk olarak Fransa'dan 35 gazeteci ve televizyoncu kente geldi. BOTAV ve  Bodrum Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Kocadon, Bodrum Trafo Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi'ndeki tanıtım toplantısında Fransızları karşıladı. Bodrum Otelciler ve Turistik İşletmeciler Derneği (BODER) Başkanı Halil Özyurt, Uluslararası Yat Yarışmaları Organizasyonu Başkanı Süleyman Uysal, TAV Pazarlama Koordinatörü Serkan Karahatay, Deniz Ticaret Odası Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı ve eski Fransa Fahri Konsolosu Gündüz Nalbantoğlu ile Türk turizmciler de toplantıya katıldı.

  'TÜRKİYE FRANSA'DAN DAHA GÜVENLİ'

  Toplantı öncesinde Bodrumlu gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fransa Turizm Gazetecileri Derneği Başkanı Phillippe Monachon, "Fransız turistler, Türkiye'de başta İstanbul olmak üzere Kapodakya ve Antalya'yı tanıyor. Ancak Bodrum yeteri kadar bilinmiyordu. Bu nedenle Bodrum'u ülkemizde daha iyi tanıtmak için daveti kabul ettik. Son günlerde Fransa, Belçika ve Türkiye'de yaşanan terör olayları ne yazık ki artık dünyada terörle yaşamamız gerçeğini ortaya koydu. Evde saklanmak tatilleri iptal etmek değil aksine tatile çıkmak ve sokağa çıkmak gerekir. Türkiye'ye geldiğim andan havalimanından itibaren Türkiye'nin Fransa'dan daha güvenli olduğunu anladım; gördüm. Bu nedenle Fransa'da yapacağımız tanıtım yayınlarında; kesinlikle, Fransız turistlerin Bodrum'a ve tatil yörelerine gitmelerini önereceğiz. Ayrıca sizlerin Türk gibi kuvvetli sözüne inanıyoruz. Bu nedenle turizmde sizlerle işbirliği yapmaktan, Bodrum'u ve Türkiye'yi en işi şekilde ülkemiz insanına tanıtmaktan mutluluk duyacağız" dedi.

  Başkan Kocadon'un danışmanı Özay Kartal, yaklaşık 40 dakika boyunca Bodrum'un mavi yolculuğunu, turistik koyları, tarihi, kültürü, pazarı ve geçmişiyle sinevizyon eşliğinde bilgi verdi.

  Haziran ayı sonuna kadar birçok milletten 700 gazeteci ağırlayacaklarını belirten Kocadon, "Amacımız turizmde yaşanan olumsuz imajı; Bodrum'un kültürel, tarihi ve mavi yolcuğu ile 40'a yakın destinasyonu ve tanıtım pozitif haber akışı sağlayarak krizi minimum seviyeye indirmek. Her ne kadar Belediye Başkanı olsamda, Bodrumlu bir turizmci olarak 24 yıldır bir Fransız tatil köyü çalıştırıyorum ve Fransız turistleri ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum" dedi.

  Fransa'nın Nice kenti ile kardeş şehir olma çalışmalarının sürdüğünü belirten Başkan Kocadon, mülteci sorunfu da değinerek, "Ancak bunu sadece tek bir ülke olarak değil, turizmde işbirliğiyle aşabiliriz. Sizleri Bodrum'a davet etmekteki amacımız da burada terörün olmadığını, mülteci sıkıntısı yaşanmadığını görmeniz ve toplumlarınıza aktarmaktı. Üç gün boyunca burada yapacağınız gezilerde ne görüyorsanız lütfen aynen yansıtın. Bodrum yaklaşık 50 ülkenin vatandaşının yaşadığı BM topluluğu gibi bir kenttir. Yolu sevgiden geçenler mutlaka birgün Bodrum'da buluşur. Bodrum'da herkes kendi Bodrum'unu yaşar" dedi.

  Kocadon Fransız gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Toplantı sonunda gazetecilerle birlikte ellerini havaya kaldıran Kocadon, "Birlik olursak sadece turizmde değil her konuda başarılı olur her sıkıntıyı aşarız" dedi.

  Bodrum'da üç gün kalacak Fransız gazetecilerin Sualtı Arkeoloji Müzesi, Antik Tiyatro, Myndos Kapısı, Gümüşlük, Bodrum Pazarı, Tersaneler bölgesini gezeceği, mavi yolculuğa çıkarak koylarda çekim ve röportajlar yapacakları belirtildi.

  Bundan sonraki gazeteci grubunun nisan ayı sonunda Çek Cumhuriyeti ve Slovakya'dan geleceği belirtildi.
  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir