Euro
9.3516
-0.39%
Dolar
7.8137
-0.74%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
135.570
1.78%
13ºC
İstanbul
Güneşli 13 C

  Gaziantep'te mor baklava yapıldı

  Mormiks adı verilen baklava, mor sebze ve meyvelerin toz haliyle hazırlandı. Mor baklavayı şeker, böbrek, tansiyon ve eklem rahatsızlıkları olan kişilerin yiyebileceği kaydedildi.
  • DHA
  • 10.11.2020 - 08:47
  • Güncelleme : 10.11.2020 - 09:41
  Gaziantep'te mor baklava yapıldı

  Gastronomi kenti Gaziantep’te faaliyet gösteren bir baklava firması tarafından satışa çıkarılan mor baklava, dikkat çekti.

  Siyah havuç, nar, ahududu, vişne, kırmızı pancar gibi mor meyve ve sebzelerin özüyle hazırlanan mor baklavaya talep son dönemde arttı.

  12 YILLIK ARAŞTIRMA

  Sağlık sorunları nedeniyle baklava yiyemeyen insanların da artık baklavanın tadına bakabileceklerini ifade eden baklava ustası Ömer Çelebi, "Mormiks ismini verdiğimiz baklava, 12 yıllık araştırma ve geliştirme sonucunda mor sebze ve meyvelerin toz haliyle yapılan bir üründür. İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi'nde yapılan çalışmaların ardından ürünü bize gönderdiler.

  Gaziantep te mor baklava yapıldı #1

  ŞEKER, BÖBREK, TANSİYON HASTALARI...

  Biz de bu ürünle baklava yaptık. Rahatsızlıklarından dolayı baklava yiyemeyen insanların baklavanın lezzetine bakabilmesini amaçlıyoruz. Bunun için şeker, böbrek, tansiyon ve eklem rahatsızlıkları olan kişilerin rahatlıkla yiyebilmesi için mor baklavayı ürettik. Şu anda olumlu tepkiler alıyoruz." diye konuştu.

  Gaziantep te mor baklava yapıldı #2

  "DAMAKTA FARKLI BİR TAT BIRAKIYOR"

  Talebin çok fazla olduğunu ve bu kadar ilgi beklemediklerini belirten Çelebi, mor baklavanın normalden daha zor yapıldığını vurgulayarak, şunları söyledi:

  "Baklavayı yapmadan önce mormiks tozunu hamurla karıştırıyoruz. Bu normal baklavadan daha zorlu hamur haline geliyor. Daha sonra şerbeti dökülüyor. Toz, şerbetin tüm özelliklerini çekiyor. Damakta farklı bir tat bırakıyor.

  "TALEP ARTIYOR"

  Birçok yapım aşamasından geçtikten sonra hazır hale geliyor. Mor baklavayı satışa sunduktan sonra çok fazla olumlu geri dönüş aldık. İnsanlar bu yeni lezzeti çok beğendi. Her geçen gün talep artıyor, biz de bu talebe yetişmeye çalışıyoruz."

  Gaziantep te mor baklava yapıldı #3

  Gaziantep te mor baklava yapıldı #4

  Gaziantep te mor baklava yapıldı #5

  Gaziantep te mor baklava yapıldı #6

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir