Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
473.870
-1.50%
20ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 20 C

  Gelecek 10 yılın en önemli hedefi büyüme

  Türkiye Özel Sermaye Forumu 2014 toplantısında konuşan Şimşek, şirket satın almalarının ve birleşmelerinin en önemli motorunun, büyüme olduğunu söyledi.
  • 21.10.2014 - 12:04
  Gelecek 10 yılın en önemli hedefi büyüme

  bakan.jpg

  Türkiye Özel Sermaye Forumu'na katılan Bakan Şimşek, büyüme olursa; şirket satın almalarının ve birleşmelerinin güçlü olacağını, Türkiye'nin bu açıdan önemli bir 10 yıl geçirdiğini kaydetti.Bakan Şimşek, gelecek 10 yılın daha kritik olacağına dikkat çekerek, "Sebebi de şu; geçtiğimiz 10 yılda küresel ekonomiye baktığımızda, gelişmekte olan ülkelere baktığımızda çok yüksek emtia fiyatları görüyorsunuz. Çok düşük faiz ortamı, şu anda devam ediyor ama eninde sonunda bitecek. Global likiditenin bol olduğu bir dönem. Dolayısıyla aslında büyümenin de göreceli olarak yüksek olduğu bir dönem" değerlendirmesinde bulundu.

  REFORM PAKETİNİN ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

  Mehmet Şimşek, ekonomi yönetimi olarak Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın başkanlığında uzun bir süredir Türkiye'nin değişiminin ve dönüşümünün yeni halkasını oluşturacak, çok kapsamlı ikinci - üçüncü nesil reform paketini içeren bir paket üzerinde çalıştıklarını aktararak, bu çalışmaların devam ettiğini ve bu sene içerisinde biteceğini söyledi.

  PAKETTE 200'DEN FAZLA REFORM TEDBİRİ VAR

  Bu reformlarında bir kısmını gelecek yıl yapılacak seçimleri beklemeden bir kısmını da hemen seçimlerden sonra uygulamaya koyacak şekilde hazırladıklarını dile getiren Şimşek, bu reform programının 25 dönüşüm alanını kapsadığını ve bu 25 dönüşüm alanına ilişkin bin 200'ün üzerinde reform tedbiri alınacağını kaydetti.

  "ASYA KADAR HIZLI BÜYÜMENİN TEMELLERİNİ HAZIRLIYORUZ"

  Bakan Şimşek, Türkiye'nin 2023 yılı vizyonu ve hedefleri olduğuna değinerek, bu hedeflerin iddialı olduğunu ve bunu kabul ettiğini ifade etti.Bu hedeflerin 2007 yılı öncesinde kurgulandığını belirten Şimşek, "O gün, bugün küresel bir kriz var. Avrupa'da kriz sonrası neredeyse bir durgunluk var. Orta Doğu'da çok büyük çalkantılar yaşandı, yaşanıyor. Buna rağmen Türkiye, tabii ki bu reform programı ile geçmişte ve önümüzdeki dönemde yapacaklarıyla 2023 hedeflerini gerçekleştirme konusunda yoluna kararlı bir şekilde devam edecek.  Kısa vadede baktığınızda Türkiye'de büyüme ılımlı. Doğrudur Asya kadar büyüyemiyoruz. Bu reformlarla Asya kadar hızlı büyümenin temellerini hazırlıyoruz" ifadelerini kullandı.

     İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir