ensonhaber.com

Ticaret Bakanlığı, yılın ilk 10 ayında yasa dışı ticaretle yaptığı mücadeleyi paylaştı.

Bakanlığın, sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamaya göre, 3,6 milyar Türk Lirası değerinde 8,8 ton uyuşturucu, 15,2 milyar Türk Lirası değerinde birçok farklı çeşit ve türde kaçak ticari eşya yakalandığı bildirildi.

Ticaret Bakanlığı'nın yakalamalara ilişkin açıklaması şöyle:

Gümrük Muhafaza ekiplerimiz, uyuşturucu maddeden akaryakıta, tütün ve tütün mamullerinden elektronik sigaraya, alkollü içkiden kültürel varlıklara, tekstilden gıdaya, değerli madenlerden tıbbi malzemelere, oto yedek parçasından canlı hayvan kaçakçılığı dahil olmak üzere sayısız tür ve çeşitte yakalamalar geçekleştirdi.

"3,6 milyar Türk Lirası değerinde 8,8 ton uyuşturucu yakalandı"

3,6 milyar Türk Lirası değerinde 8,8 ton uyuşturucu, 15,2 milyar Türk Lirası değerinde birçok farklı çeşit ve türde kaçak ticari eşyalar, ekiplerimizin dikkati ve çalışmaları neticesinde ele geçirildi.

"Toplam 18,8 milyar liralık kaçak eşya ve uyuşturucuya el kondu"

Böylelikle, 2023 yılının ilk on ayı boyunca yürütülen faaliyetler sonucu, toplam 18,8 milyar liralık kaçak eşya ve uyuşturucu maddeye el konuldu.

"Uyuşturucuya geçit verilmeyecek"

Ticaret Bakanlığı, açıklamasında bugün olduğu gibi bundan sonra da illegal ticaretle etkin ve kararlı mücadelesini sürdüreceğini, tüm insanlığın ortak düşmanı olarak görülen uyuşturucuya geçit verilmeyeceğini bildirdi.

"Tüm mesai arkadaşlarımı tebrik ediyorum"

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ise, Gümrük Muhafaza ekiplerinin bu çalışmalarından dolayı tebrik ederek şu açıklamada bulundu:

Sınırın sıfır noktasından, vatan topraklarımızın her karışında 7/24 özverili ve fedakarca çalışan tüm mesai arkadaşlarımı tebrik ediyorum.

Kaçakçılığı geçit yok

Ekiplerin ülke sathında düzenlediği operasyonlarda uyuşturucu maddeden akaryakıta, tütün ve tütün mamullerinden elektronik sigaraya, alkollü içkiden kültürel varlıklara, tekstilden gıdaya, değerli madenlerden tıbbi malzemelere, oto yedek parçasından canlı hayvana sayısız tür ve çeşitte kaçakçılığa konu olan eşya ele geçirildi.

Yakalanan uyuşturucular

Ekipler, yılın ilk 10 ayında zehir tacirlerine yönelik sürdürdüğü operasyonlarda toplam 3,6 milyar Türk lirası değerinde 8,8 ton uyuşturucu maddeye el koydu. Gerçekleştirilen başarılı operasyonlarda yaklaşık 4,3 ton esrar, 2,1 ton metamfetamin, 814 kilo kokain, 249 kilo eroin, 301 kilo ecstasy ve 206 kilo afyon sakızı ele geçirildi.

15,2 milyar lira değerinde kaçak eşya ele geçirildi

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri, ticari eşya kaçakçılığına yönelik yürütülen operasyonlarla yaklaşık 15,2 milyar liralık yakalama gerçekleştirdi. Haksız kazanç sağlamak uğruna ülke ekonomisini tehdit ederek ülkeyi iktisadi kayba uğratmaya yeltenip iç piyasa dengesini ve dürüst ticaret erbabının çalışma ortamını bozmaya yeltenen kötü niyetli şahısların faaliyetlerine engel olundu.

Yürütülen operasyonlarda 870 ton akaryakıt, 376 milyon adet makaron, 27 milyon adet sigara filtresi, 605 bin elektronik sigara ve aksamı, 5 milyon 600 bin adet elektronik sigara tütünü, 900 bin paket sigara, cep telefonu ve aksamı başta olmak üzere 4 milyon 348 bin adet elektronik eşya, 3 bin 754 ton gıda, 153 bin adet oto yedek parçası, 1 milyon 263 bin adet tıbbi malzeme, 440 bin adet giyim eşyası, 801 ton değerli maden, 3 bin 865 adet tarihi eser, 3 bin 502 adet CITES kapsamında hayvan ve bitki kaçak olduğu tespit edilerek, yurda girişine izin verilmedi.