Hafize Gaye Erkan, Türkiye'nin ekonomik görünümünü anlattı
ensonhaber.com

Türkiye'nin yönetimi uluslararası arenada yatırımcılarla toplantılar düzenlemeye devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ile Almanya Büyükelçiliği iş birliğinde düzenlenen toplantıya katıldı.

TCMB Başkanı Erkan, Türk- iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi

Ankara'da düzenlenen "Türk-Alman Ekonomik İlişkilerine Finansal Perspektif" konulu ekonomi toplantısında bir konuşma gerçekleştiren Erkan, Merkez Bankası çalışmalarını da dile getirdi.

Türkiye'nin ekonomi görünümü

Merkez Bankası Başkanı Erkan, yoğun katılımcılı toplantıda Türkiye'nin ekonomi görünümünü aktardı.

TCMB Başkanı Erkan ve Almanya Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Balz ise konuşmalarında Almanya ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilere değinerek, iki ülke arasındaki geleneksel yakın bağların bunun için iyi bir temel oluşturduğunu vurguladı.

Hafize Gaye Erkan'ın enflasyon görünümü ve dezenflasyona geçiş sürecine dair sunum yaptığı toplantıya, AHK Türkiye'nin 200'ü aşkın üye şirketinin temsilcisi katıldı.

Sorularını yanıtladı

Erkan, ekonomik görünüme dair sunumunun ardından iş dünyası temsilcilerinin sorularını yanıtladı.

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası'ndan (AHK Türkiye) yapılan açıklamaya göre, toplantı, Almanya'nın Büyükelçisi Jürgen Schulz ve Almanya Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Burkhard Balz'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen AHK Türkiye Başkanı Pınar Ersoy, TCMB Başkanı Erkan ve Almanya Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Balz'ı ağırlamaktan büyük onur duyduğunu belirtti.

Türk-Alman ekonomik ilişkileri

Türk-Alman ekonomik ilişkilerinin, uzun yıllardır devam eden bir tarihi partnerliğin ürünü olduğunu ve bu ilişkinin her iki ülkenin de büyümesine ve kalkınmasına önemli katkı sağladığını vurgulayan Ersoy, Türkiye'nin dinamik ekonomisinin, yabancı yatırımcılar gözünde büyük bir potansiyel oluşturduğunu ve son dönemde artan istikrar ile birçok Alman firmasının Türkiye'ye yatırım konusunda çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

"Karşılıklı yatırımların artırılması birincil odak noktası"

Ersoy, Türkiye ile Almanya arasında daha güçlü ticari ilişkiler ve karşılıklı yatırımların artırılmasının AHK Türkiye'nin faaliyetlerinde birincil odak noktası olmaya devam edeceğini bildirdi.

"Türk-Alman ekonomik ilişkileri bilhassa çok yoğun"

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz da şu açıklamayı yaptı:

Türk-Alman ekonomik ilişkileri bilhassa çok yoğun. TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan ve Almanya Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Burkhard Balz ile para politikası perspektiflerini değerlendirmekten memnuniyet duydum.