İHA

Yaklaşık 4 milyon ve 2,5 milyon memur emeklisinin 2 yıllık süreçte mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ve sendikalar arasında oranında uzlaşma sağlanamaması üzerine Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başladı.

Bugün 4. kez bir araya gelen kurulda, memur ve memur emeklilerin gözü Hakem Kurulu’nun vereceği kararlarda.

Arcak Hakem Kurulu'nun, sadece memur zammı değil memur maaşındaki vergi kalemi düzenlemesi de bekliyor.

Gelir vergisi dilimlerinde iyileştirme gündemde

Yetkili sendikalar tarafından Hakem Kurulu'na taşınan konulardan biri de gelir vergisi dilimlerinde iyileştirme yapılması konusu.

Bugünlerde kararını açıklamasını beklediğimiz Hakem Kurulu’nun önündeki önemli maddelerden biri de gelir vergisi tarifesinin yüzde 15’te memurlar için sabitlenip sabitlenmeyeceği konusu.

Gelir vergisi tarifesinin yüzde 15’te memurlar için sabitlenmesi bekleniyor

Sosyal Güvenlik Kurumu Başuzmanı İsa Karakaş, yıl içerisinde yapılan asgari ücret ve memur zamlarının ardından gelir vergisinde bir düzenleme yapılmadığını ve konunun Kamu Görevlileri Hakem Kurulu tarafından ele alınacağını dile getirerek şu değerlendirmede bulundu:

Bugünlerde kararını açıklamasını beklediğimiz Hakem Kurulu’nun önündeki önemli maddelerden biri de gelir vergisi tarifesinin yüzde 15’te memurlar için sabitlenip sabitlenmeyeceği konusudur.

"Geliri 70 bin liraya kadar olan çalışanların maaşından yüzde 15 oranında gelir vergisi kesiliyor"

Karakaş, işçi, memur, sözleşmeli dahil bütün çalışanların ücretlerinden gelir vergisi kesildiğini fakat 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren asgari ücret gelir vergisinin dışında tutulduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu:

Gelir vergisi tarifesine baktığımız zaman birinci dilim 70 bin liraya olanlar. Yani geliri 70 bin liraya kadar olan çalışanların maaşından yüzde 15 oranında gelir vergisi kesilmektedir. Özellikle kazancı biraz yüksek olan çalışanlar yani asgari ücretin üzerinde olanlar birkaç ay geçmesiyle birlikte kazançlarına göre ikinci dilime girmektedirler.

"Geliri 20 bin lira olan kesintiden sonra 15 bin 650 lira alıyor"

Bu doğrultuda yüzde 20 oranında kesinti yapılmaktadır. Kişinin geliri 20 bin lira olarak varsayarsak, bu durumda ilk aylarda yapılan yüzde 15’lik kesinti üzerinden çalışanın cebine 15 bin 650 lira para girmektedir. Fakat bu işçi ilerleyen dönemde kümülatif matrahlarının birikmesiyle ocak ayından ilk maaşını aldığını varsaydığımızda mayıs ayında 15 bin 650 liranın birdenbire 14 bin 900 liraya düştüğünü, bir sonraki ay ise 14 bin 800 liraya düştüğü görmekteyiz.

“Gelir vergisi tarifesi yıl içerisinde güncellenmediği için işçi ve memurların maaşlarından 15 yerine yüzde 20 oranında gelir vergisi kesiliyor”

Gelir vergisi tarifesinin her sene ocak ayında güncellendiğini hatırlatan Karakaş, şu açıklamada bulundu:

Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılmakta işçi ve memurların maaşları zamlanmaktadır. Ancak gelir vergisi tarifesi yıl içerisinde güncellenmediği için maalesef işçi ve memurların maaşları ceplerine girer girmez ikinci dilime girmekte ve yüzde 15 yerine yüzde 20 oranında gelir vergisi kesilmesine sebebiyet vermektedir. Bunu göz önünde bulundurduğumuz zaman ücretlilerin vergi yükünün çok fazla olduğu ve dolayısıyla tarifede esas alınan dilimlerin son derece düşük kaldığı zira yıl içerisindeki enflasyonun da göz önünde bulundurulmadığına bakarak asgari ücretin üzerinde maaş alan çoğu çalışanın maaşlarında azalma olduğu görüyoruz.

"En düşük memur maaşı ikinci dilime girdi"

Karakaş, en düşük memur maaşının 22 bin liraya çıkmasıyla birlikte birçok meslek grubunun ağustos ayında aldıkları maaşlarını alır almaz ikinci vergi dilimine girdiklerini ve maaşlarda önemli ölçüde azalmalara neden olduğunu açıkladı.

“Gelir vergisi tarifesi yüzde 15’te sabitlenirse, çalışanın maaşı artacak”

7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi’nde En önemli taleplerden biri de gelir vergisindeki dilimlerin memurlar için, yüzde 15 oranında sabit olması yönünde olduğunu hatırlatan Karakaş, “Bunun yüzde 15 oranında sabitlenmesi çalışanların ellerine önemli oranda maaşlarının artmasına neden olacaktır. Zira çalışanların durumu ve kazançlarına göre kesilen gelir vergisi; aylık 3 bin, 4 bin, 5 bin ve daha yüksek oranda fark etmektedir. Dolayısıyla gelir vergisinin yüzde 15’te sabitlenmesi halinde çalışanların maaşı da artmış olacaktır.” şeklinde konuştu.

İlk adım Yüksek Hakem Kurulu’nun vereceği karara bağlı

Çalışanların hükümet tarafından gelir vergisi dilimlerinden iyileştirme beklediklerini sözlerine ekleyen Karakaş, hükümet tarafından yeni bir düzenlemenin gelmesinin ilk adımının Yüksek Hakem Kurulu’nun vereceği karara bağlı olduğunun vurguladı.

Yürürlükte olan gelir vergisi tarifesi şöyle:

-70 bin TL’ye kadar: Yüzde 15

-15 bin TL’nin 70 bin TL’si için 10 bin 500 TL, fazlası: Yüzde 20

-370 bin TL’nin 150 bin TL’si için 26 bin 500 TL (ücret gelirlerinde 550 bin TL’nin 150 bin TL’si için 26 bin 500 TL) fazlası: Yüzde 27

-1 milyon 900 bin TL’nin 370 bin TL’si için 85 bin 900 TL, (ücret gelirlerinde 1 milyon 900 bin TL’nin 550 bin TL’si için 134 bin 500 TL) fazlası: Yüzde 35

-1 milyon 900 bin TL’den fazlasının 1 milyon 900 bin TL’si için 621 bin 400 TL, (ücret gelirlerinde 1 milyon 900 bin TL’den fazlasının 1 milyon 900 bin TL’si için 607 bin TL) fazlası: Yüzde 40

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)