Halis Ağa'nın muhteşem dönüşü

Halis Ağa'nın muhteşem dönüşü

TMSF ile yaptığı protokolle el konulan fabrikalarını geri alan Halis Toprak, dün akşam Bilecik'in Bozüyük ilçesindeki Toprak Kağıt Fabrikası'nda iftar yemeği verdi. İftar yemeğinde oldukça neşeli gözüken Toprak, bundan tam iki sene öncesinde ise büyük bir dram yaşıyordu.

ALTINDAKİ ARABAYI BİLE VERMİŞTİ

8 Ağustos 2009 günü Sakarya'daki ilaç fabrikasına cipi ile giden Toprak, TMSF şirketlerine el koyunca altındaki cipi bile vermek zorunda kalmış ve İstanbul'a minibüsle dönmüştü. Toprak'ın o dönem minibüse binerken ve fabrikanın önünde tek başına otururken çekilen fotoğrafları uzun süre gündemde kalmıştı.

Toprak'ın iki sene önce objektiflere yansıyan hüzünlü görüntülerinin yerini artık mutluluk dolu gülümsemeler aldı.

Halis Ağa'nın muhteşem dönüşü

BİZ BUNU HAK ETMEDİK

İftar yemeğinde fabrikalarına el konulduğunu anlatan Halis Toprak, bunu hak etmediklerini savundu. El konulan fabrikalarının çalıştırılmadığını, bunun da devlete zararının olduğunu ifade eden Toprak şöyle konuştu:

HALİS AĞA FABRİKALARINI GERİ ALDI

"Maalesef başımıza bir iş geldi. Bu iş de çok sıkıntılı oldu. Çünkü biz hak etmemiştik. Borcumuz da sizi temin ederim ki yoktu. Ama böyle oldu, 3 sene sürdü. 3 sene sanayi tesisisin çalışmaması ülkeye ne zarar verir? 3 milyar dolar devletin vergiden kaybı var. Yani 23 sanayi deyip geçmeyin. Devletin ne tarafta karı var? Ama zararını da hesaplamak lazım. Burada mesele biz değiliz. Bizden alabilirler, ama sanayi tesislerini çalıştıracaklardı. Bize 'Sen bunu beceremedin. Kusura bakma sen hele bir kenara çekil. Tesisleri çalıştıralım. İnşallah ileride sana geri veririz' demeliydiler. Bizden ziyade ülkenin zararına oldu. Üzüldüğüm taraf bu. Şimdi bu tesisleri biz 2 milyar dolara açamayız. Çünkü tesis 3 sene ortadan kayıp. Tam 3 sene 13 gün kaldı. Şimdi Allah'ın kudretine dua ediyoruz. Böyle müesseselerin başına böyle işler gelmesin, böyle sıkıntılar gelmesin diye. Oldu bir kere, hayırlı olsun, sonu iyi gelsin."