HGS yurtdışına transfer ediliyor

HGS yurtdışına transfer ediliyor

Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) teknolojisi temeline dayanan, otoyol ve köprülerden hızlı geçişi sağlayan Türk yapımı Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), yurt dışına da ihraç edilmeye çalışılıyor.

EN GENİŞ ELEKTRONİK ÜCRET TOPLAMA SİSTEMİ

Ulaştırma Bakanlığı'nın desteğiyle yüzde yüz Türk sermayeli bir bilgi teknoloji şirketince bulunan, otoyol ve köprülerden hızlı geçişi sağlayan HGS'nin, yurtdışında da kulanılması için firmalar girişimlerde bulundu. Girişimde bulunan bir firmanın CEO'su İsmail Meral, dünyada bu alanda çalışan 4-5 firma olmasına karşın, sadece genel bir elektronik ücret toplama çözümünün ötesinde diğer tüm ödeme sistemleri ile entegre edilebilir olan HGS'nin, birçok alanda genişleyebilir esnek sistem mimarisiyle uzak ara en gelişmiş 'elektronik ücret toplama' sistemi olduğunu bildirdi.

FİLİPİNLER İLE SÖZLEŞME İMZALANDI

İsmail Meral, 'HGS'nin 10 yıl boyunca ülke ekonomisine katkısı en az 500 milyon dolar olacak' diyerek, dünyanın da yeni nesil Türk mühendislerin geliştirdiği çözüme ilgi duymaya başladığını vurguladı.ABD ve Japonya'dan bazı önemli firmaların arasından sıyrılan Filipinler ile sözleşme imzaladıklarını kaydetti.

Meral, Ulaştırma Bakanlığının da desteği ile hazırlanan yerli HGS'yi yurtdışına ihraç etmekten onur duyduklarını da sözlerine ekledi.