Ifo: Alman iş dünyasının morali aşı beklentisiyle düzeliyor
AA

Almanya'da geçen ay 90,9 puan olan Ifo İş Dünyası Endeksi, aralıkta 92,1 puana yükselirken, ülkede koronavirüs vakalarındaki artışın yeni kısıtlamalara neden olmasına rağmen virüse karşı aşıdaki gelişmelerle Alman şirketlerinin daha iyimser olduğu bildirildi.

ARALIK AYI ALMANYA İŞ ANKETİ

Merkezi Münih'te bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), yaklaşık 9 bin firmanın katılımıyla gerçekleştirdiği aralık ayı Almanya İş Anketi nihai sonuçlarını yayınladı.

ALMANYA İŞ DÜNYASI ENDEKSİ YÜKSELDİ

Buna göre, kasımda 90,9 puan olan Almanya'da sanayi ve ticarete ilişkin İş Dünyası Endeksi, koronavirüse karşı aşılama görünümü nedeniyle bu ay 92,1 puana yükseldi. Böylece endeks, 2 aydır art arda düşüşünün ardından yükseliş kaydetti.

BEKLENTİ ENDEKSİ YÜKSELDİ

Söz konusu dönemde Almanya'da Ifo Beklentiler Endeksi 91,8'den 92,8 puana, Mevcut Durum Endeksi de 90’dan 91,3 puana çıktı.

Ifo Başkanı Clemens Fuest, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Alman yöneticiler arasındaki duyarlılığın aralıkta iyileştiğini belirterek "Ifo İş Dünyası Endeksi, kasımda 90,9 puandan aralıkta 92,1 puana çıktı. Şirketlerin mevcut durum değerlendirmeleri de biraz daha iyiydi. Gelecek 6 ay için daha öncesine göre daha az endişeyleydiler. Koronavirüs karşı kısıtlamalar bazı sektörleri zorlarken, genel olarak Alman ekonomisi direnç gösteriyor.” ifadesini kullandı.

Alman hükümeti, ülkede salgının yayılmasının önlenmesi ve vakalardaki artış hızının düşürülmesi için 2 Kasım'da uygulamaya aldığı yeni kısıtlamaları 16 Aralık’ta sıkılaştırılarak 10 Ocak 2021’e kadar uygulanmasına karar verdi.

Ekonomistler, ülkede sıkılaştırılan kısıtlamaların imalat ve inşaat sektörünü doğrudan etkilemese de ülkede ekonomik faaliyetlerin yılın son çeyreğinde durgunlaşmasını ve ekonominin yeniden küçülmesini bekliyor.

Ifo, dün gelecek yıl Alman ekonomisinde büyüme beklentisini yüzde 5,1’den 4,2’ye revize etmişti.

Alman ekonomisi koronavirüs aşısı ile moral buldu

“TOPARLANMA KIRILGAN KALACAK”

Almanya'da ekonomi, ikinci çeyrekte yüzde 9,8 küçüldükten sonra üçüncü çeyrekte yüzde 8,5 genişlemişti. Dördüncü çeyreğin başındaki ekonomideki toparlanmaya rağmen koronavirüs salgınında artan vaka sayısı, seyahat uyarıları ve yeni kısıtlamalarla ilgili endişelerin bundan sonraki süreçte toparlanmanın kırılgan kalmasını sağlayacağı belirtiliyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)