Euro
10.3657
0.55%
Dolar
8.8385
0.87%
Altın
498.11
1.47%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
373.212
-4.13%
18ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 18 C
  İran'dan Türkiye'ye enerji garantisi

  İran'dan Türkiye'ye enerji garantisi

  İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Türkiye'ye İran'ın enerji güvenliğini garanti altına alma sözü verdiğini söyledi.
  • AA
  • 16.04.2016 - 17:49

  İran dan Türkiye ye enerji garantisi #1

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, baş başa görüşmeleri ve Türkiye-İran 3. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) Oturumu'nun ardından, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

  İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Türkiye'nin enerji ihtiyacıyla ilgili çok önemli bir açıklama yaptı:

  "TÜRKİYE'NİN TÜM ENERJİ İHTİYACINI GİDEREBİLİRİZ"

  “İki ülkenin özel sektörünü teşvik edeceğiz yatırım yapması için manileri ortadan kaldıracağız. Ortak yatırımlar için üçüncü ülkelere ihracat yapmak için özellikle enerji konusunda biz Türk tarafına şu sözü verdik ki, ‘İran yapabilir bunu ve Türkiye enerji güvenliğini garanti altına alabilir, hem petrol, doğalgaz ve petrokimya ürünleri konusunda biz Türkiye’nin ihtiyaçlarını giderebiliriz bu konularda.

  İran dan Türkiye ye enerji garantisi #2

  İran dan Türkiye ye enerji garantisi #3

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Külliyenin balkonunda İran Cumhurbaşkanı Ruhani'ye Ankara'yı ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesini tanıttı.

  "TURİZMİ GELİŞTİRECEĞİZ"

  İlişkilerimizi bu alanda daha da geliştirebiliriz. Turizm konusunda altyapılar açısından Türkiye İran’da yatırımlar yapabilir. Biz iki ülke halkını teşvik edebiliriz, daha fazla seyahat yapmak için aynı zamanda üçüncü ülkelerin turistlerini de cezbetmek için. Bu da ekonomi konuların dışında kültürel anlamda da iki ülkenin lehine olabilir. İki ülkenin kültürleri birbirlerini tamamlayıcı olabilir. Üniversiteler arasındaki ilişkiler, öğrenci ve üniversite hocası değişimi, bilgi teknolojileri konunda ortak araştırma yapılması konusunda çok iyi işbirlikleri yapabilir. Türkiye birçok alanda öncü ve gelişmiştir. İran’da başka alanlarda çok önemli gelişmeler kaydetmiştir. Biz bu konuda ortak bir şekilde gelişmelerimizi hızlandırabiliriz”

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir