İsrail’in Gazze saldırısı altının yükselişini tetikledi
İHA

İsrail’in Gazze’ye saldırıları ve savaşın yayılma riski, altındaki tansiyonu yüksek tutmaya devam ediyor.

Gram altının fiyatı ons altın ve dolardaki artışın etkisiyle 1.781 TL civarında seyrederken, Orta Doğu’da yaşanan çatışma ortamı altına yükseliş olarak yansıdı.

İsrail’in Gazze’ye saldırıları ve savaşın yayılma riski ile birlikte "güvenli liman" olarak görülen altın son günlerde fiyatı yükselişe özellikle 2024 yılının ilk yarısında gram fiyatı 2 bin TL’nin üzerine çıkacağı, hatta 2 bin 500 TL’leri göreceği iddia ediliyor.

"Son 10 yılda altın fiyatları 10 kat arttı"

Trabzon’da kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren Erhan Şakar, Orta Doğu’da yaşanan savaş durumunun gram fiyatını artırdığını belirterek son 10 yıl altın fiyatlarının 10 kat arttığını şu sözlerle anlattı.

Dünyada savaşlar olduğu sürece altın her zaman ileri seviyede ilerlemiştir. Şu anda altın yükselmeye devam etmektedir. Yatırımcılar, Türk parasının değeri kaybolmaması için yatırımını genelde altına yönlendiriyorlar. Savaş, deprem gibi durumlarda altın genelde yukarı seviyeye doğru ilerler. Altında ufak düşüşler mutlaka olmuştur. Ufak düşüşler olsa da altın ileri seviyede her zaman yukarı seviyeye çıkar. Son 10 yıldır altın 10 kat artış gösterdi. 2024 yılının ilk yarısında altının gramı 2 bin TL’ye kadar çıkacağı uzmanlarca söyleniyor. Yatırımcı o şekilde değerlendirebilir.

"İsrail’in Gazze’ye saldırısı altına yansıdı"

İsrail’in Gazze’ye saldırısı altına yansımaları olduğunu kaydeden kuyumculardan Zekeriya Tonyalı, şöyle konuştu:

İsrail saldırısının tabii ki altına yansımaları oluyor. Altın yükselişe geçti ama tam nedeni de bu değil. Dünyada sıkıntı var. Sıkıntıyı aşmaya çalışıyorlar altın bence daha da yükselecek diye düşünüyorum. Altının gramı için ön görüler 2 bin TL’nin üzeri, 2 bin 300-2 bin 500 bantlarında konuşuluyor. Bence olabilir mi olur. Altın hiçbir zaman yatırımcısını mahcup etmez. İsrail’in Gazze saldırısı altının yükselişini tetikledi.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)