İstanbul, İzmir ve Bakü bilişim vadileri yarın açılıyor
AA

"Milli Teknoloji Hamlesi" vizyonuyla hayata geçirilen Bilişim Vadisi, Kocaeli'den İstanbul'a, oradan İzmir ve Bakü'ye ulaşacak.

Bilişim Vadisi İzmir, Bilişim Vadisi İstanbul ve Bilişim Vadisi Bakü'nün 2 Mayıs'ta resmen açılacak. "Bilişim Vadisi" markasına değer katacak bu açılışlarla yapı uluslararası arenada görünür hale gelecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'ye sivil teknolojiler alanında çağ atlatacak teknoloji koridoru, iki kardeş ülkeden 4 şehre yayılacak.

İzmir'de tören düzenlenecek

Bilişim Vadisi İzmir, Bilişim Vadisi İstanbul ve Bilişim Vadisi Bakü'nün resmi açılışları için İzmir'de tören düzenlenecek.

Resmi açılış yarın.

Törende Bilişim Vadisi Tanıtım Filmi ve Mega Teknoloji Koridoru Açılış Filmi gösterimleri de yapılacak. Açılış konuşmalarının sonrasında bakanlar ve beraberindeki heyet, Bilişim Vadisi İzmir Kuluçka Merkezi'ni ziyaret edecek.

"Bilişim Vadisi bir lokasyon değildir, aslında bir fikirdir ve lokasyonları vardır"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu, Türkiye'nin savunma sanayisinde kaydettiği başarının sivil teknolojilere aktarılmasında önemli rol oynadıkların belirterek, "Bilişim Vadisi bir lokasyon değildir, aslında bir fikirdir ve lokasyonları vardır. Kocaeli'de, İstanbul'da, İzmir'de, Bakü'de başka bir zaman başka bir ülke veya şehirde de olabilir." ifadelerini kullandı.

"Sivil teknolojiler odakta"

Bilişim Vadisi, Türkiye'nin savunma sanayisinde kaydettiği başarının sivil teknolojilere aktarılması amacıyla Kocaeli'de kuruldu.

Türkiye'nin Otomobili Togg'a da ev sahipliği yapan Bilişim Vadisi, Kuluçka İşletme Merkezi, Dijital Oyun ve Animasyon Kümelenme Merkezi, Türkiye Açık Kaynak Platformu, Hızlandırma Programları ve 42 Yazılım Okulları ile teknoloji ve inovasyon ekosisteminde adını sıkça duyurdu.

İstanbul, İzmir ve Bakü kampüsleriyle Türkiye'nin mevcut jeopolitik avantajlarını jeoteknolojik olarak da güçlendirmeyi hedefleyen Bilişim Vadisi, üniversitelerle geliştirdiği projeler, güçlü markalarla sürdürdükleri işbirlikleri ve girişimcilere sağladığı avantajlarla dikkati çekiyor.

6 bin kişi çalışıyor

Bilişim Vadisi'nin ve İstanbul kampüsleri, toplamda 475 firmayı bünyesinde barındırıyor. 314 projenin tamamlandığı, 530 projenin sürdüğü iki kampüste yaklaşık 6 bin kişi çalışıyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)