Euro
11.1351
-0.02%
Dolar
9.5856
0.01%
Altın
557.18
0.04%
Borsa
1.493
0.88%
Bitcoin
603.361
1.48%
11ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 11 C
  İzmir'de toplu ulaşım 4 günden beri ücretsiz

  İzmir'de toplu ulaşım 4 günden beri ücretsiz

  İzmir'de elektronik ücret toplama sistemi işletmeciliğinde yenilenen ihale sonrası, sistem değişikliğinin tamamlanamaması İzmirlilere yaradı
  • AA
  • 04.06.2015 - 13:56

  İzmir'de, otobüs, metro, hafif raylı sistem ve deniz ulaşımında entegre olarak kullanılan elektronik ücret toplama sistemi işletmeciliğinde yenilenen ihalenin ardından sistem değişikliğinde yaşanan sorun İzmirlilere yaradı.

  İzmir de toplu ulaşım 4 günden beri ücretsiz #1

  TOPLU ULAŞIMDA ZORUNLU ÜCRETSİZ DÖNEM

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin otobüs işletmesi ESHOT tarafından elektronik ücret toplama sistemi işletmeciliğinde bir önceki sözleşme süresinin 31 Mayıs'ta bitecek olması nedeniyle 13 Ocak'ta yenilenen ihalede, farklı bir firmanın ihaleyi kazanması sonrası yaşanan gelişmeler, İzmir'de toplu ulaşımda zorunlu olarak "ücretsiz" dönem getirdi.

  İzmir'de toplu ulaşım 4 günden beri ücretsiz VİDEO

  İzmir de toplu ulaşım 4 günden beri ücretsiz #2

  1 HAZİRAN'DA DEVRALDI

  İhaleyi kazanan Kartek firmasının 1 Haziran'dan itibaren devraldığı "elektronik ücret toplama sisteminde", bakiye yükleme cihazları ile araçlara binişlerde kullanılan validatörler (kart okuma cihazı) çalışmadı. Toplu ulaşımda aksama yaşanmaması için 4 gündür İzmir'deki belediye bağlı şirketlerince işletilen otobüs, metro, hafif raylı sistem ve vapurlar, ücretsiz olarak hizmet veriyor.

  İzmir de toplu ulaşım 4 günden beri ücretsiz #3

  İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN SUÇ DUYURUSU

  Yaşanan sorunun eski işletmeci Kentkart A.Ş.nin, şifre ve kodları değiştirerek, sistem devri işlemini kilitlemeye çalıştığını iddia eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, konu hakkında yaptığı açıklamada, işletme süresinin dolmasının ardından sistemin şifre ve kodlarının eski işletmeci Kentkart A.Ş. tarafından değiştirildiğini ve bu yolla sistem devri işletmesinin kilitlenmeye çalışıldığı öne sürüldü.

  İzmir de toplu ulaşım 4 günden beri ücretsiz #4

  Bu durumun, bağımsız uzman kişiler ve İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Bürosu tarafından da tespit edildiğinin belirtildiği açıklamada, vatandaşların toplu ulaşım hizmetine yönelik sıkıntı yaşamaması için azami çaba harcandığı ifade edildi.

  İzmir de toplu ulaşım 4 günden beri ücretsiz #5

  SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, devam eden sistem değişikliği çalışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada ise araçlardaki validatör ve turnikeler ile bayilerdeki dolum cihazlarının tamamının yeni programla sorunsuz bir şekilde yeniden çalışması için sürdürülen operasyonun, güvenlik sistemine izinsiz müdahaleler nedeniyle henüz tam anlamıyla sonuçlandırılamadığı bildirildi.

  Açıklamada, günlük 1 milyon 700 bin biniş ve dolum ortalamasına sahip sistemin güvenli şekilde çalıştırılması amacıyla yürütülen operasyonun aralıksız sürdüğü kaydedildi.

  İzmir de toplu ulaşım 4 günden beri ücretsiz #6

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir