Jeotermal serada yılda 12 ay domates üretiliyor
İHA

Jeotermal enerji kaynakları açısından zengin bir potansiyele sahip olan Yozgat’ta, jeotermal kaynaklar termal turizm tesisleri başta olmak üzere konut ısıtılması ve seracılık gibi alanlarda kullanılıyor.

Topraksız tarım uygulaması ile yılda 1.000 tona kadar üretimi yapılan hormonsuz domatesler, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere iç piyasada da satışa sunuluyor.

Jeotermal serada yılda 12 ay domates üretiliyor VİDEO

SERADA AYNI ZAMANDA ARILAR DÖLLENİYOR

25 bin metrekare alana sahip tesiste topraksız tarım uygulamasında bambus arılarının döllemesinden de faydalanılıyor. Yılın 12 ayında yaklaşık bin tona kadar üretilen domatesler Rusya, Romanya, Almanya gibi Avrupa ülkelerine ihraç edilirken, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlere de gönderilerek satışa sunuluyor.

80 derece sıcaklıkta jeotermal sıcak su ile ısıtılan serada domates üretimi kış mevsiminde de devam ediyor. Serada 25 kişi domates üretimi yaparak ev ekonomisine katkı sağlıyor.

Jeotermal serada domates yetişiyor

ÜRÜNLER, HEM YURT İÇİNE HEM YURT DIŞINA GÖNDERİLİYOR

Sera sorumlusu Munise Künbetli, üretimin yılın 12 ayı devam ettiğini söyleyerek “2008 yılında üretime 10 bin metrekare alanda başladık şu an üretim yaptığımız alan 25 bin metrekare alana çıktı. Yılda 800 ila 1.000 ton arasında değişen bir üretim yapıyoruz. Ürettiğimiz domatesler Almanya, Rusya gibi Avrupa ülkelerine ihraç edilirken yurt içinde de İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa gibi büyükşehirlerimizde de büyük ilgi görüyor. Yılın 12 ayı burada salkım ve tane domates üretimi yapıyoruz. Bambus arılarımızdan faydalandığımız için domatesin tadı ve kokusu çok güzel oluyor.” dedi.

Jeotermal serada domates yetişiyor

“TADI VE KOKUSU ÇOK MÜKEMMEL”

Serada çalışan Başar Bektur ise, “Bu serada ben 10 yıldır çalışıyorum. Topladığımız domatesler yurt dışından ve içinden çok rağbet görüyor. Tadı ve kokusu çok mükemmel bir domates. Ekmeğimizi buradan çıkarıyoruz.” şeklinde konuştu.

Jeotermal serada domates yetişiyor