Euro
15.2458
-0.36%
Dolar
13.4822
-0.18%
Altın
801.0830
0.07%
Borsa
1945
1.82%
Bitcoin
504.347
-1.36%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C

  Kanolanın ekim alanı hızla artıyor

  Biyodizelin ham maddeleri arasına yer alan kanolada Türkiye genelinde ekim alanlarının hızla arttığı bildirildi.
  • AA
  • 31.12.2020 - 11:18
  • Güncelleme : 31.12.2020 - 11:28
  Kanolanın ekim alanı hızla artıyor

  Trakya'daki tarlalarda göz alabildiğine ayçiçeğinin yanında kanolalar da yükseliyor. Şimdi bu bitkiyi sadece Trakya'da değil diğer bölge ve illerimizde de görmeye başlayacağız.

  Biyodizel Sanayi Derneği Başkanı Selçuk Borovalı, üreticiye önemli avantajlar sunan kanolada sözleşmeli tarım modeli ve sağlanan desteklerin tarlalara yansımaya devam ettiğini bildirdi.

  Anadolu'nun tarım desenine uygun yağlı tohum bitkilerinin gelişiminin sağlanması ve tarımda dışa bağımlılığın azaltılması hedefiyle yürütülen çalışmalar kapsamında kanolanın özel bir konumunun bulunduğunu aktaran Borovalı, çiftçinin tercihi haline gelen bu üründe bu yıl ekili alanın 350 bin dekara ulaştığını kaydetti.

  “KANOLANIN YENİ BÖLGELERDE EKİMİNİ DESTEKLİYORUZ”

  "Kanola ekili alanlarında İç Anadolu Bölgesi'nde önceki yıla oranla yaklaşık yüzde 100'lük bir artış görülürken Güney Marmara ve Trakya'da yüzde 20'lik artış yaşandı" diyen Borovalı, şunları kaydetti:

  "Bu yıl ülkemizde yaşanan kurak döneme rağmen kanola ekimi yapılan bölgelerden geçen yıla oranla daha olumlu neticeler almaya başladık. Kışlık olarak üretilebilen kanoladan yazlık ürünlere göre daha az sulama ve daha az masrafla iyi verim alınabiliyor. Hasat döneminde ise pazar sıkıntısı yaşanmadan alıcısını buluyor. Münavebe bitkisi olan ve ekicisine düzenli gelir sağlayan kanolanın yeni bölgelerde ekimini desteklemeyi sürdürüyoruz."

  Kanolanın ekim alanı hızla artıyor #1

  KANOLA EGE'DE TOPRAKLA BULUŞTU

  Kanolanın Ege'de de bu sene ilk defa Söke Ovası'nda ve Bodrum Mumcular’da toprakla buluştuğunu ifade eden Borovalı, şu değerlendirmelerde bulundu:

  "Tarımsal projeler ekibimiz Türkiye'nin her bölgesinde araştırmalarını sürdürüyor. Yeni bölgeler ve yeni yağlı tohum bitki türleri için Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı enstitülerle iş birliğimizi sürdürmeye devam ediyoruz. 2021 yılında tohumluk deneme ekimleri sürdürülen pelemirin 30 tonluk ulusal stokunun oluşturulması ve 15 bin dekar alanda ekiminin gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

  Kanolanın ekim alanı hızla artıyor #2

  PELEMİR DE TARIM DESENİNDE YERİNİ ALACAK

  Anadolu’nun bitkisi olan pelemirin tekrar Anadolu’da kazandırılacağı proje ile kısa sürede tarım deseninde yerini alması bekleniyor."


  Görüş Bildir