Euro
10.1213
0.04%
Dolar
8.6273
0%
Altın
492.2
0.12%
Borsa
1.386
-0.45%
Bitcoin
350.000
-8.04%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C
  Kemal Derviş vekil değil bakan olmak istiyor

  Kemal Derviş vekil değil bakan olmak istiyor

  Eski Ekonomi Bakanı Kemal Derviş, 7 Haziran'a 75 gün kala vekil adayı olmayacağını, ihtiyaç olursa göreve gelebileceğini duyurdu.
  • 24.03.2015 - 11:45

  Kemal Derviş vekil değil bakan olmak istiyor #1

  CNN Türk'e konuşan eski Ekonomi Bakanı Kemal Derviş, milletvekili olmayı düşünmediğini fakat, bir gün sosyal demokratların desteğine ihtiyacı olursa ve bir göreve çağrılırsa yapacağını söyledi.

  "DÜZGÜN DEMOKRASİ GEREKLİ"

  Türkiye'de güven problemi olduğunu, piyasada geleceğe güven olmadığını söyleyen Kemal Derviş, piyasa ekonomisi için düzgün demokrasi gerektiğini söyledi.

  Kemal Derviş: Milletvekili olmayı düşünmüyorum İZLE

  "EKONOMİYE SİYASET KARIŞIRSA BOZULUR"

  Merkez Bankası'nın bağımsızlığının uzun vadeli güven için önemli olduğunu kaydeden Derviş, bütün demokrasilerde denge mekanizmalarının kurulduğunu, karar verme mekanizmasının siyasal olmaya başlamasıyla birlikte piyasa ekonomilerinin bozulduğunu; bununla birlikte büyüme ve ihracatın düştüğünü ifade etti.

  "TL'NİN DEĞERİ BEKLENTİLERİN ALTINDA"

  Petrol fiyatlarının düşüşünün Türkiye için fırsatlar barındırdığını ancak kurdaki artışın bu fırsatı yok ettiğini belirten Kemal Derviş, her zaman TL'nin daha az değerli olmasını savunduğunu, bugün ise değerinin beklentilerin altında kaldığını söyledi.

  Amerikan Merkez Bankası'nın haziran ya da eylülde faizleri yükselteceğini söyleyen Derviş, bunun dolar kurunu artırmada etkisi olmayacağını savundu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir