Petrol
87.83
-0.25%
Euro
17.9859
-0.19%
Dolar
18.5327
0.08%
Altın
984.97
-0.26%
Borsa
3198
0.00%
Bitcoin
363.861
4.01%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Kıbrıslılarla hellim gerginliği

  Hellim peynirinin tescili konusunda Rumlarla mücadele eden Kıbrıs Türkleri, Türkiye’deki bazı firmaların ürünlerinin adını kullanarak üretim yapmasından rahatsız.
  • 24.10.2014 - 17:41
  Kıbrıslılarla hellim gerginliği

  normal.jpg

  Antalya Ticaret Borsası’nın bu yıl 5’incisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’nda (YÖREX),KKTC Kıbrıs Türk Sanayi Odası öncülüğünde hellim peyniri üreticisi firmalar tanıtım standı açtı.

  GÜNEYDEKİ RUMLAR SAHİPLENDİ

  KKTC’nin en önemli ihraç ürünü hellimi, güneydeki Rumların sahiplendiğini belirten Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, hellimin coğrafi işaret alarak adlarına tescili sürecinin 2007’de başladığını dile getirdi. İlk olarak KKTC’de tescillenen hellimin 2009’da Türkiye’de tescil edildiğini belirten Çıralı, Rumların ise aynı yıl ’halloumi’ adıyla tescil için AB Komisyonu’na başvurduğunu, yaptıkları itiraz sonucu dosyalarının eksiklikler nedeniyle geri gönderildiğini kaydetti. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin AB Komisyonu’na 2014’ün Temmuz ayında ikinci kez yaptığı tescil başvurusunun devam ettiğini ve üç ay sonra sonuçlanmasını beklediklerini söyleyen Çıralı, hellimin Rumlar adına tescilinin kendileri açısından büyük tehlike oluşturduğunu söyledi.

  HELLİM DENETLEME KURULU OLUŞTURULDU

  AB’ye Rumların yaptığı başvuru gerçekleşir ve Kıbrıslı Türkler bu tescil dışında kalırsa, bu isimle üretim ve dünya pazarlarına satış yapamayacaklarını kaydeden Çıralı, hellimle ilgili çalışmalarının tescille sınırlı kalmadığını, KKTC yasalarına göre bir 'Hellim Denetleme Kurulu' oluşturduklarını, halk oyuyla bir logo belirlediklerini ve ürünlerde bunu kullandıklarını, kuruldan belgesi olmayanlara ihracat izni vermediklerini dile getirdi.

  "TÜRKİYE’DE ÜRETİMİN SÜRMESİ SORUN OLUR"

  Hellim peyniri coğrafi işaret tescil sürecini anlatan Ali Çıralı, coğrafi tescilin önce KKTC’de daha sonra Türkiye’de TPE tarafından yapıldığını belirterek, "Hellim coğrafi tescili Türkiye’de gerçekleşmiştir. Tescil sahibi de odamızdır. Fakat maalesef Türkiye’de 70’in üzerinde imalatçı ’Hellim’ adı altında üretim yapmaktadır. Bu üretimden vazgeçilmesi için gerekli uyarıları defalarca yaptık ve zaman tanıdık. TOBB’a da bu konu hakkındaki rahatsızlığımızı ilettik. Tescilli bir ürün olan hellimin Türkiye’de üretiminin sürmesi durumunda hukuki yollara başvuracağız." dedi

  16 BİN KİŞİ ETKİLENİR

  Hellim peyniri tanıtımını yapan üretici firmalardan Akgöl İhracat Sorumlusu Halide Gürün ise KKTC ihracatının yüzde 25’ini oluşturan hellim peynirinin Rum kesimi adına tescil edilmesi halinde üretim yapamayacaklarını ve bu durumda sektörde 15- 16 bin kişinin ekonomik olarak etkileneceğini kaydetti.


  Görüş Bildir