Dolar
6.8232
0.1688%
Euro
7.5973
0.6624%
Altın
1725.23
0.3927%
Borsa
105011.12
-0.3309%
G. Altın
378.699
0.6033%
Bitcoin
64587.03
0.826%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 18 C
  KKTC Euro'ya geçecek

  KKTC Euro'ya geçecek

  KKTC'nin Türk Lirası'ndan çıkarak Avrupa Birliği para birimi Euro'ya geçişi için teknik çalışma başlatıldı.
  • 13.10.2015 - 15:08

  KKTC Euro'ya geçecek

  KKTF

  Ada'da varılacak muhtemel bir çözüme hazırlık amacı taşıyan çalışmalar kapsamında, Avrupa Birliği uzmanları KKTC'ye gelerek Kıbrıslı Türk yetkililerle mesaiye başlayacak.

  AB İLE UYUMLU HALE GETİRİLMESİ AMAÇLANIYOR

  KKTC'deki Euro'ya geçiş çalışmalarıyla eşzamanlı olarak Avrupa'yla gümrük birliği süreci de yürüyecek. Bu çerçevede KKTC gümrük mevzuatının AB ile uyumlu hale getirilmesi amaçlanıyor. Rumların 2004 yılında tek yanlı Avrupa Birliği üyeliği nedeniyle, Kıbrıs'ta varılacak olası bir çözümde ortak para birimi, gümrük birliği gibi ekonomik konular başta olmak üzere iki taraf arasındaki birçok konuda AB'ye uyum gerekiyor. KKTC'de yapılacak AB'ye uyum çalışmaları çözümden sonra hayata geçecek.

  1 YILLIK EURO'YA GEÇİŞ SÜRECİ BAŞLAYACAK

  NTV'ye konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dünkü liderler zirvesinde ekonomik harmonizasyon çalışmalarını yürütmek üzere teknik komite kurulmasını kararlaştırdıklarını belirterek, Avrupa Birliği'nden gelecek uzmanlarla Kıbrıs Türk tarafının Euro'ya geçiş hazırlıklarının en kısa sürede tamamlanmasının amaçlandığını söyledi.

  Hazırlıkların çözüme yönelik olduğunu belirten Akıncı, anlaşmanın referandumda onaylanmasının ardından KKTC'nin 1 yıllık Euro'ya geçiş sürecinin başlayacağını, bu süre zarfında Türk Lirası'nın yürürlükte olacağını bildirdi.

  TÜRKİYE İLE İSTİŞARE EDİLEREK YÜRÜTÜLECEK

  Türk Lirası'ndan Euro'ya geçiş konusunun teknik detaylarının Türkiye'yle de istişare edilerek yürütüleceğine dikkat çeken Akıncı, gümrük mevzuatınınsa vakit kaybedilmeden değiştirilerek "yeşil hat"ın ortadan kaldırılmasının amaçlandığını söyledi.

  RUM TARAFIYLA MUTABAKATA VARILDI

  Brüksel ve New York'taki temasları sırasında Euro'ya geçiş ve gümrük birliği konularının gündeme geldiğini belirten Akıncı, Avrupalı yetkililerin hızlandırma sözü verdiğini, dünkü liderler zirvesinde de Ad hoc komite kurulması konusunda Rum tarafıyla mutabakata varıldığını sözlerine ekledi.

  Görüş Bildir