Petrol
99.07
-0.53%
Euro
18.5302
-0.01%
Dolar
17.9526
0.08%
Altın
1.031
-0.12%
Borsa
2868
0.00%
Bitcoin
431.642
-1.83%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  Koronavirüs Trabzon'da kuzinelere talebi arttırdı

  Özel üretim kuzineler, özelikle koronavirüsten korunmak için şehre dönmeyip, köylerinde kalanlar tarafından yoğun talep görüyor.
  • DHA
  • 27.11.2020 - 09:11
  • Güncelleme : 27.11.2020 - 09:13
  Koronavirüs Trabzon'da kuzinelere talebi arttırdı

  Kuzineler ısınmayı sağlarken aynı zamanda mutfaktaki ocağın görevini görüyor. Bu nedenle doğalgazın olmadığı ortamlarda hâlâ tercih ediliyor.

  Trabzon'da, Alaattin Aydın (61), atölyesinde kaynak kullanmadan, perçin çivi yöntemiyle “kuzine” olarak bilinen, içinde fırın olan demir soba imalatı yapıyor.

  Akçabat ilçesine bağlı Dürbinar Mahallesi’nde yaşayan Alaattin Aydın, 40 yıldır atölyesinde demire şekil verip, günlerini çalışarak geçiriyor. Ustasından öğrendiği ve Ruslardan kalan yöntemle bölgede “kuzine” olarak bilinen içinde fırın da olan demir soba imal eden Aydın'ın perçin çivi yöntemiyle ürettiği kuzineler, sipariş ediliyor.

  KORONAVİRÜSTEN DOLAYI ŞEHRE DÖNÜLMEYİNCE

  Özel üretim kuzineler, özelikle koronavirüsten korunmak için şehre dönmeyip, köy evlerinde kalanların yanı sıra kent dışından da yoğun talep görüyor. Karadenizliler, köy evlerinin olmazsa olmazı kuzinilerde çay demliyor, ekmek yapıp, yemeklerini pişiriyor.

  Koronavirüs Trabzon da kuzinelere talebi arttırdı #1

  YILDA 200 KUZİNE

  Yılda yaklaşık 200 kuzine imal eden Aydın, siparişlere yetişmek için yoğun çaba sarf ediyor. Aydın’ın 10 yılı aşkın kullanım garantisi verdiği kuzineler, 1.000 ila 1.500 liradan alıcı buluyor.

  “USTAMA DA RUSLAR’DAN KALMIŞTI”

  Kuzine sobası üretmeye 40 yıl önce başladığını belirten Alaattin Aydın, “Allah ömür verse de 40 yıl daha soba yapmaya devam etsem. Mesleğimi çok seviyorum. Bu meslek benim çalıştığım ustama Ruslardan kalmıştı. Yaptığım sobaların planları çok değişiktir. Sobalarım tuğlalı, yanması ve ekmek pişirmede çok iyidir. Ürettiğim sobaları Türkiye’nin her bir yerine gönderiyorum. Vatandaşlar sobalarımızdan çok memnun, siparişlere yetiştiremiyoruz. Yılda yaklaşık 200 tane kuzine sobası üretiyoruz. Malzemenin iyisini kullanıyoruz. Yaptığımız sobalar en az 10 yıl dayanıyor. Bu kuzine sobalarında yemeğinizi, ekmeğinizi, aklınıza gelebilecek her şeyi pişirebilirsiniz. Bu sobalarda pişen yemekler çok daha lezzetli oluyor. Bu sıralar sobalarımız, yoğun talep görüyor.” dedi.

  Koronavirüs Trabzon da kuzinelere talebi arttırdı #2

  “KUZİNE, KARADENİZ’İN VAZGEÇİLMEZİDİR”

  Evinde kuzine sobası kullanan Nebahat Kalyoncu, “Kuzine, Karadeniz’in vazgeçilmezidir. Üzerinde suyumuzu kaynatıyoruz, fırınında yemeğimizi yapıyoruz, pişen yemeklerimizi sıcak kalması için üzerinde bekletiyoruz. Ekmeğimizi, pasta ve böreklerimizi de yapıyoruz. Kuzine bizim için avantajlı, her şeyimizi pişiriyoruz, ekonomik olarak da bize tasarruf sağlıyor.” diye konuştu.

  Koronavirüs Trabzon da kuzinelere talebi arttırdı #3

  “TÜPTEN TASARRUF YAPMAK İÇİN KULLANIYORUZ”

  Kuzine sayesinde gaz tasarrufu sağladıklarını söyleyen Şükran Altuntaş ise, “Kuzinenin çok faydalarını görüyoruz. Fırınında güveç yaparız, patates haşlarız, mısır ekmeği pişiririz, yemeklerimizi pişiririz. Tüpten tasarruf yapmak için kuzine sobalarını kullanıyoruz. Bunları yaparken evimizi de ısıtıyoruz.” şeklinde konuştu.

  Koronavirüs Trabzon da kuzinelere talebi arttırdı #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir