Kurban Bayramı'nda Çeşme'deki oteller yüzde 100 doldu
İHA

Çeşme ilçesinde, turistik otellerin yanı sıra çok sayıdaki butik otel ve pansiyonlarda Kurban Bayramı nedeniyle rezervasyonlar, neredeyse yüzde 100'e ulaştı.

ESNAFI SEVİNDİRDİ

11 Ağustos Pazar günü başlayarak 14 Ağustos Çarşamba günü sona erecek olan bayram tatilinin 9 güne uzatılıp uzatılmayacağı henüz kesinlik kazanmazken, Çeşme'ye yoğun talep olması turizmcileri ve esnafı sevindirdi.

Ağustos ayı ortasına denk gelen Kurban Bayramı'nda da geçtiğimiz yıl olduğu gibi 1,5 milyonu aşkın tatilcinin, Çeşme'ye akın etmesi bekleniyor. Kurban Bayramı'nda tatilcilerin huzur ve güven içinde tatil yapabilmeleri için de Çeşme Belediyesi ve İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin çalışmalarını yoğunlaştıracağı ve ek tedbirler alacağı ifade ediliyor.

Kurban Bayramı'nda Çeşme'deki oteller yüzde 100 doldu

"ESNAFIMIZ FİYAT TARİFELERİ KONUSUNDA ÇOK HASSAS OLMALI"

Çeşme'ye olan yoğun talebin esnafı sevindirdiğini ifade eden Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Köfüncü, "Esnafımın yoğun geçecek olan bayrama hazır olduğunu, her zamanki talim terbiye içerisinde olduğunu biliyorum. Yaz sezonunun son bayramının ardından, eylül ayını da kapsayarak yaz sezonumuzu bitirmiş olacağız. Çeşme esnafından beklentim; ahilik geleneğine yakışanı yapmaları, güleryüzlerini eksik etmemeleri. Fiyat tarifeleri konusunda çok hassas olduğumuzu her zaman söylüyoruz. Fiyat tarifeleri ile ilgili çok hassas olsunlar.

Kurban Bayramı'nda Çeşme'deki oteller yüzde 100 doldu

Menülerini mutlaka hazırlasınlar. Fiyatlarını da kendilerine göre makul bir düzeyde, hiç tepki almayacak şekilde ayarlamalarını istiyoruz. Bu bayramın da kazasız, belasız, hayırlısı ile ve esnafımız açısından bol kazançlı geçmesini istiyoruz. Tüm esnafımıza hayırlı işler diliyorum. Sezonun bitmesine az bir süre kaldı. Yaz sezonunu esnafımıza yakışan bir şekilde bitirmek istiyoruz. Kışın da eksiklerimizi gidermek için gerekli olan toplantıyı Kaymakamımızla, Belediye Başkanımızla yaparak, 2020 yılına hazırlanmak istiyoruz." diye konuştu.

"SEZONUN İYİ GEÇECEĞİNE İNANIYORUZ"

Alaçatı'nın ünlü turistik otellerinden birisinin sahibi olan Yaşar Çilkız da yaptığı açıklamada, "Hem bayram münasebetiyle yerli turist açısından hem de Avrupa'da genelde tatillerin ağustos ayında yapılmasından dolayı çok umutluyuz. İnşallah bu sene iyi geçer. Çeşme, daha çok yerli turizme hizmet ediyor. Tatilini erteleyen çok insan var. Biraz daha ucuz tatil yapmak için eylül ve ekim aylarını bekleyenleri de göz önüne alırsak, sezonun iyi geçeceğine inanıyoruz. İnanmaktan ve beklemekten başka da yapacağımız bir şey yok." diye ifade etti.

Kurban Bayramı'nda Çeşme'deki oteller yüzde 100 doldu

"KONAKLAMA AÇISINDAN YÜZDE 20 DÜŞÜŞ VAR"

Alaçatı'da bir turistik otelin genel müdürlüğünü yapan Bilal Aşkar da "Geçen yıla göre konaklama açısından yüzde 15-20 düşüş var; ama cirolar, enflasyondan dolayı daha yüksek gözüküyor. Tabii ki, Çeşme'nin destinasyonu daha farklı. Ramazan Bayramı süper geçmişti. Misafirlerimizin planlarının ağustos ve eylül, ekim aylarına doğru olacağını düşünüyoruz. Verilerde bunu gösteriyor. Kurban Bayramı'nın da hareketli olacağını umut ediyoruz. Özellikle yerli misafirlerimizin, ağustos ayı itibariyle yoğun olacağını veriler gösteriyor. Ağustos ayında, beklentilerimizin daha yüksek olduğunu belirtirken, özellikle hava koşullarından dolayı eylül ve ekim aylarının da iyi geçeceğine inanıyoruz." şeklinde konuştu.

Kurban Bayramı'nda Çeşme'deki oteller yüzde 100 doldu

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)