Dolar
8.3456
0.6913%
Euro
9.671
-0.1022%
Altın
1879.06
0.599%
Borsa
1112.37
-1.2972%
G. Altın
504.287
1.3878%
Bitcoin
113901.14
1.1374%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Lübnan Başbakanı Diyab, Merkez Bankasının sübvanseyi kaldırmasına karşı

  Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, Merkez Bankasının temel ürünlere yönelik devletçe yapılan para yardımı, para desteği olan sübvanseyi kaldırmasının kabul edilmeyeceğini söyledi.
  • AA
  • 10.10.2020 - 09:48
  Lübnan Başbakanı Diyab, Merkez Bankasının sübvanseyi kaldırmasına karşı

  Kamu borcu 90 milyar doları aşan Lübnan, 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan bu yana en büyük ekonomik krizlerden birini yaşıyor. İşsizliğin yüzde 35 ve yoksulluğun yüzde 50'nin üzerinde olduğu ülke, 4 Ağustos'ta Beyrut Limanı'nda meydana gelen büyük patlamayla daha da zor duruma düştü.

  Lübnan Başbakanı Diyab, Merkez Bankasının sübvanseyi kaldırmasına karşı #1

  LÜBNAN MERKEZ BANKASI, TEMEL MADDELERİ SÜBVANSİYONA DEVAM EDEMEYECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

  İlaç başta olmak üzere bazı ürünlerin ithalatçılarına halen resmi dolar kuru üzerinden kredi temin eden Lübnan Merkez Bankası, ağustos ayında rezervlerdeki sert düşüş nedeniyle ilaç gibi temel ihtiyaç maddelerini sübvansiyona devam edemeyeceği uyarısında bulunmuştu.

  Bu atmosferde Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, yaptığı basın açıklamasında, devletin ilaç, un ve akaryakıta olan sübvanseyi kaldırmayı düşünenlerin olduğunu söyleyerek, bunun felakete yol açacağını aktardı.

  “GENÇLER ÜLKEDEN GÖÇ EDİYOR”

  Hassan Diyab, ülkedeki ekonomik kriz sonucu hayat şartlarının zorlaştığına dikkati çekerek, Lübnanlı gençlerin güvenli bir hayat için göç ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

  "Bu şartlarda Merkez Bankasının sübvanseyi kaldırması kabul edilemez. Merkez Bankası, sübvanseyi kaldırmaya yönelik atacağı her türlü adımın sonucuna katlanmalıdır. Merkez Bankası'nın temel ürünleri sübvanse etmekle üstlendiği zarar, bu uygulamayı kaldıracağı zarardan daha azdır. Merkez Bankası, geçmişte siyasi baskılara karşı koyamadı. Bugün de insanlara karşı zorbalık etmesin."

  “YENİ HÜKÜMET BİR AN ÖNCE KURULMALI”

  Lübnan'da devletin ilaç, un ve akaryakıta sağladığı sübvanseyi sonlandırmasının felakete yol açacağını aktaran Diyab, ülkenin krizlerle devam etmemesi gerektiğinin altını çizerek, yeni hükümetin bir an önce kurulması çağrısını yineledi.

  HALK, SÜBVANSİYONUN KALDIRILMASINDAN ENDİŞE EDİYOR

  Yerel para birimi Lübnan lirası, Merkez Bankasının kuru sabit tutmasına rağmen değer kaybetmeye devam ediyor. Resmi kura göre 1 ABD doları 1.515 Lübnan lirası olsa da karaborsada dolar 8 bin Lübnan lirasının üzerinde işlem görüyor. Merkez Bankasının, temel ürünlere yönelik sübvansiyonu bir iki ay içinde kaldıracağı yönündeki söylentiler, halkı ciddi yönde endişelendiriyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir