Euro
15.3339
0.00%
Dolar
13.4384
0.01%
Altın
786.0250
-0.01%
Borsa
2,085.76
0.62%
Bitcoin
569.900
-2.61%
7ºC
İstanbul
Hafif yağmur 7 C

  Mamak'ta asırlık bulgur kaynatma geleneği için kazanlar kuruldu

  Ankara'nın ilçesi Mamak'ta bulunan Üreğil Millet Bahçesi’ne kurulan büyük ocaklarda, Kadın Kooperatifi üyeleri bulgur kaynatma geleneğini sürdürüyor.
  • İHA
  • 19.09.2020 - 17:02
  Mamak'ta asırlık bulgur kaynatma geleneği için kazanlar kuruldu

  Mamak’ta asırlık bir gelenek olarak sürdürülen bulgur kaynatma sezonu başladı.

  DEV OCAKLAR BULGUR KAYNATMAK İÇİN HAZIRLANDI

  Kırsal kesimde oldukça yaygın olan bulgur kaynatma işlemi, Mamak Kadın Kooperatifi üyesi kadınlar tarafından Mamak Belediyesi Üreğil Millet Bahçesi’ne kurulan büyük ocaklara büyük kazanların yerleştirilmesiyle yapılıyor

  Mamak ta asırlık bulgur kaynatma geleneği için kazanlar kuruldu #1

  ORGANİK TARIM ÖNE ÇIKTI

  Koronavirüs sürecince tarımın zirve yapması ve organik beslenmenin ön plana çıkması bu tür geleneklerin önemini artırıyor.

  "MARKA OLMAK İSTİYORUZ"

  Hem üretim hem de kalite bakımından marka olmak istediklerini belirten Mamak Kadın Kooperatifi üyesi Belma İşgüzar, yapılan işlemleri şöyle sıraladı:

  “İlk önce bulgurluk iyi olan buğdayı ayırıyoruz. Bu buğday elenip içindeki yabancı maddeleri ayıkladıktan sonra buğdayı bol su ile yıkıyoruz, yıkandıktan sonra özel olarak yapılan büyük kazanlara boşaltıyoruz. Kazanların altında ateş yakarak kaynatmaya başlıyoruz. Kaynadıktan sonra süzgeçlere boşaltılıp taşınmasında tehlike olmaması için soğumasını bekliyoruz. Soğuma gerçekleştikten sonra kovalar ile serip kurutmaya bırakıyoruz.

  Mamak ta asırlık bulgur kaynatma geleneği için kazanlar kuruldu #2

  2-3 GÜN GÜNEŞE KARŞI KURUTULUYOR

  Ortalama 2 ya da 3 gün güneşe karşı kurutulmaya bırakılıyor ve belli zaman aralıkları ile birkaç kez karıştırıyoruz. Ondan sonra değirmene götürüp öğüteceğiz.”


  Görüş Bildir