Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
323.120
-0.68%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Mardinli Yasemin Kalya'nın milyonluk taşları

  Mardinli kadın girişimci Kalya, şu anda âşık olduğu Mardin taşını Kanada, İtalya ve Çin’e de ihraç eder hale geldi.
  • 25.07.2013 - 13:10
  Mardinli Yasemin Kalya'nın milyonluk taşları

  Mardinli Yasemin Kalya nın milyonluk taşları #1

  "Uzun süre bana 'Bey' diye hitap edildi. Her yerde 'iş kadını' yerine 'işadamı' olarak tanıtıldım. İşçilerim bile kadın olmamdan rahatsızlık duyuyordu. İş yaptığım insanlar ve esnaf bu işi nasıl bir kadın yapar diye hep şaşkınlıkla yaklaşıyordu..."

  KANADA İTALYA VE ÇİN'E İHRAÇ EDİYOR

  Bunlar madencilik sektöründe girişimci olan ve milyonluk taşlara hükmeden Yasemin Kalya'nın yaşadıklarından sadece birkaçı. O, erkeklerin bile zor girebildiği bir alanda girişimciliği seçti. Mardin gibi çok da kadın girişimciye alışkın olmayan bir şehirde taş ocağı işletmeciliğine soyundu. Daha önce çalışmadığı ve hiç bilmediği bir alanda girişime soyunması ise onu daha da ilginç hale getiriyor. Türkiye'de tek bir kadın girişimcinin bulunmadığı madencilik alanına giren Kalya, aşık olduğu Mardin taşını Kanada, İtalya ve Çin'e de ihraç ediyor.

  TÜRKİYE'YE GÜZEL BİR TAŞ KAZANDIRDIM

  Taş ocağı işletmeciliği Kalya'nın ne daha önce çalıştığı ne de aileden bildiği bir iş. Kendi deyimiyle 'gözükara' ve sevgiyle girdiği bir alan. Kalya, "Zor bir sektör. Bir sürü zorluk yaşadım. Doğruyu yanlışı hep sahada öğrenerek yaptım. Ama bu kadar zorluğa değdi. Türkiye'ye güzel bir taşı kazandırdım" diye anlatıyor. Yasemin Kalya, yaşadığı zorluklara karşın kurduğu Mardin Taş'la erkek sektörü olarak bilinen madencilikte beş yıldır faaliyet göteriyor. O, kişinin yapacağı işe inanmasının önemli olduğunu vurguluyor.

  İŞLERİNİ BÜYÜTECEK

  Kalya, bölgede yarattığı iş potansiyeliyle Garanti Bankası tarafından 2012'de 'Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimci' seçildi. Kalya, 8500 yıllık tarihi olan Mardin taşını yapı sektörüne kazandırmaktan çok mutlu. Bu doğal malzeme pek çok projede de kullanılmış. Taşları işleyebileceği bir fabrika da kuran Kalya, işlerini büyütebilmek adına bir ortak arayışı içinde de bulunuyor.

  CESARET SEVGİ İNANÇ

  Hiçbir kadının hayal bile edemediği bir yatırıma imza atan Yasemin Kalya, bunu gözü kara kişiliğine borçlu olduğunu söylüyor. Her zaman cesaretli olan ve risk alan bir yapısı olmuş. Ona göre girişimci hayalperest olmalı ve bir şeyden korkmamalı. Beş yıllık süreçte pek çok zorluk yaşamasına karşın yılmadığını da vurguluyor. Kalya'ya göre girişimcilik cesaret, inanma ve sevgi üzerine kurulu. Bunlar olunca gerisi geliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir