Marmarabirlik ürün alım fiyatlarını açıkladı
AA

Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik), 2023-2024 iş yılı kampanyası ürün alım fiyatlarını duyurdu.

Ürün alımlarına bugün itibarıyla başlandı.

Marmarabirlik'ten yapılan açıklamaya göre, Yönetim Kurulu'nun aldığı karar doğrultusunda kilogram başına tavan fiyat "180 dane" cinsinde 110 lira, "190 dane"de 105 lira, "200 dane"de 100 lira, taban fiyat "380 dane"de 47 lira, yağlık zeytinin kilogram fiyatı ise 45 lira olarak belirlendi.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, fiyatları oluştururken ele aldıkları kriterleri, ürün alım fiyatları, piyasa koşulları, yıllık enflasyon oranı, 1 kilogram zeytinin üretim maliyeti ve arz talep dengesi olarak açıkladı.

"Ürün alımlarına yüzde 142 artış yapıldı"

Zeytin üreticisini korumayı ve üretimde devamlılığı amaçladıklarını belirten Asa, fiyatlardaki zam artış oranını şu sözlerle aktardı:

"Ürün alımlarına geçtiğimiz yıl yüzde 150, bu yıl da yüzde 142 artış yapılmış, Marmarabirlik üreticisine sahip çıkmıştır. Şimdi kooperatifine sahip çıkma sırası üreticidedir.

Kota uygulamasına devam

Asa, geçen yıl olduğu gibi bu kampanya döneminde de kota uygulaması yapmayacaklarını aktardı. Ortakların, rekolte beyanı kadar kooperatiflerine ürün verebileceğini vurgulayan Asa, şöyle konuştu:

Marmarabirlik Yönetim Kurulu olarak şimdiden gelecek seneyi düşünüyoruz. 2024-2025 ürün alım kampanyasında rekoltenin çok yüksek olacağını öngörüyoruz. Bir sonraki yıl arz fazlalığı oluşmaması için iyi bir ürün alım planı yapmak ve daha çok ürün satmak zorundayız.

Ürün bedelleri 15 günlük periyotlarda yüzde 50'si peşin olarak ödeyecek

2023-2024 iş yılı ürün alım kampanyasında yağlık olmak üzere 2 milyar 500 milyon lira alım bütçesi bulunan Marmarabirlik, ürün bedellerini 15 günlük periyotlarda yüzde 50'si peşin olmak üzere ödeyecek.

Kalan ödemeler, ürün alım kampanyasından sonra belirlenecek ve ortaklara duyurulacak.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)