Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.153
1.31%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Marmaris'te turizmcilerin Ortadoğulu turist sevinci

  Muğla'nın Marmaris ilçesinde her hafta 2 bin 500 Ortadoğulu turistin gelmesi, esnaf ve turizmcinin yüzünü güldürdü.
  • DHA
  • 23.08.2017 - 09:09
  Marmaris'te turizmcilerin Ortadoğulu turist sevinci

  Temmuz başından bugüne kadar Marmaris'e Lübnan, İran, Tel Aviv, Beyrut, Katar ve Ürdün'den gelen Ortadoğulu zengin turistler, esnaf ile turizmcinin gelirini artırdı.

  Gündüzleri otel havuzlarında, denüzde yahut günübirlik tekne gezileri ve çeşitli kültür turlarıyla vakit geçirip, akşamlarıysa ise Kapalı Çarşı içinde bulunan giyim, çanta, ayakkabı ve tekstil ürünleri satan mağazalarda alışveriş yapıyor.

  TARİHİ YERLERİ GEZİYORLAR

  Kimi Arap turistler, otellerin gözlerden uzak plajlarında, bazıları halk plajlarında denize giriyor. Sürekli cip ve at safarilerine katılan Ortadoğulu turistler, kent merkeziyle kırsalındaki turistik mahallelerdeki tarihi yerleri sıklıkla ziyaret ediyor.

  Marmaris te turizmcilerin Ortadoğulu turist sevinci #1

  Ortadoğulu zengin turistleri getiren acentelerle anlaşma sağlayan restoran, günübirlik gezi tekneleri ve birçok alışveriş mağazası ise Arapça bilen personel çalıştırarak hizmet sunuyor. Ortadoğulu turistler en çok, Türk yemeklerini tercih ediyor.

  "HER HAFTA 2 BİN 500 ORTADOĞULU TURİST"

  Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Ali Kırlı, "Marmaris ve çevresinde geçmiş yıllara göre Ortadoğulu turistlerde yüzde 30 artış var. İranlı turistler Marmaris'e gelmeye başlamıştı. Fakat çift havalimanı kullanarak geliyorlar. İzmir, Bodrum ve Çardak'tan kentimize geliyorlar. Marmaris'e her hafta ortalama 2 bin ile 2 bin 500 Ortadoğulu turist uçakla geliyor. Şu anda her hafta Tel Aviv'den 5, Ürdün 7 ve Lübnan'dan 8 uçak turist Marmaris'e geliyor. Bu yıl, Avrupalı turist kaybımız yüzde 40 civarında idi. Bu açığı Rusya, Ukrayna ve Ortadoğulu turist ile kapattık. Ekim sonuna kadar ilçemize 35-45 bin civarında İranlı, İsrailli, Lübnanlı ve Ürdünlü turist bekliyoruz. Öğrendiğimiz kadarıyla zengin Ortadoğulu turist sayesinde esnafımızın yüzü bir nebze olsun gülüyor." dedi.

  Marmaris te turizmcilerin Ortadoğulu turist sevinci #2

  "ORTALAMA 2 BİN DOLAR HARCIYORLAR"

  Bir tur acentesinin Arapça bilen satış temsilcisi Harun Meyda, "Arap turistler bu yıl Marmaris esnafının yüzünü güldürdü. Yerli ile Arap turistlerin zamanında gelmeleri için gerekli özenli göstermiş olsaydık, bu yıl çektiğimiz ekonomik sorunları yaşamazdık. Marmaris'e gelen 18 yaş ve üstü Ortadoğulu bir turistin ortalama harcadığı para 2 bin dolar. Cip, at safari ve birçok kültürel aktivitelere katılıyorlar. Bir Türk vatandaşı olarak Araplara teşekkür ediyor ve daha sık gelmeleri için yetkililerin özen göstermesini istiyorum." dedi.

  Marmaris te turizmcilerin Ortadoğulu turist sevinci #3

  Marmaris te turizmcilerin Ortadoğulu turist sevinci #4

  Marmaris te turizmcilerin Ortadoğulu turist sevinci #5

  Marmaris te turizmcilerin Ortadoğulu turist sevinci #6

  Marmaris te turizmcilerin Ortadoğulu turist sevinci #7

  Marmaris te turizmcilerin Ortadoğulu turist sevinci #8


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir