ensonhaber.com

Hazine ve Maliye Bakanlığının ev sahipliğinde, Dışişleri Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisinin desteği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin işbirliğinde bu yıl "İş Birliğinde Yeni Dönem" temasıyla 14'üncüsü düzenlenen "Türk-Arap Ekonomi Forumu" İstanbul'da başladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul'da 14. Türk-Arap Ekonomi Forumu (TAF) "İşbirliğinde Yeni Dönem" temasıyla düzenlenen programdaki panelde konuştu.

Forum çerçevesinde Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek moderatörlüğünde düzenlenen "Küresel Zorlukların Üstesinden Gelmek ve Yeni Fırsatları Yakalamak" başlıklı panele, Kuveyt Ekonomi ve Yatırımlardan Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Petrol Bakanı Saad Hamed Nasır el-Barak, Mısır Maliye Bakanı Muhammed Muid ve Katar Devlet Bakanı ve Serbest Bölge İdaresi Başkanı Ahmed es-Seyyid katıldı.

Paneli yürütürken üç soru üç cevap yöntemini benimsediklerini dile getiren Bakan Şimşek, küresel ekonomide mevcut süper güç olan ABD ile Çin arasındaki ticari geriliminin yansımalarını gündeme getirdi.

Şimşek, Türkiye ve Orta Doğu'nun ekonomik, siyasi, jeopolitik sorunların üstesinden gelmek için birlikte çalışmaları gerektiğini söyledi.

"Karşılıklı ikili yatırımları nasıl geliştirebiliriz"

Şimşek'in, panele katılan Arap dünyası temsilcilerine yönelttiği ilk soru şöyle oldu:

Küreseldeki ekonomik gerilim artık normalimiz oldu. Böyle bir zamanda genelde bölgesel ticaret entegrasyonunun daha hızlı gerçekleştiği görülüyor ancak bizim bölgemize baktığımızda, bölge içinde ticaret ve ticaret entegrasyonu dünyanın en düşüğü. Bölgesel ticaretimiz eğer petrolü çıkartırsanız bütün ticaretin yüzde 11'i, petrolle birlikte bizim bölgemizde yüzde 14. Bu, Avrupa'da yüzde 70, Asya'da yüzde 50. Acaba politika oluşturucular ve iş dünyasının değerleri olarak bizler ticaretin entegrasyonunu nasıl geliştirebiliriz? Karşılıklı ikili yatırımları nasıl geliştirebiliriz? Bizi tutan şey ne? Asya'nın yaptığını neden biz yapamıyoruz? Avrupalı komşularımızın yaptığını neden biz yapamıyoruz? Amerikalıların yaptığını biz neden yapamıyoruz? Bizi engelleyen şey nedir?

"Bölgede hepimizin daha iyi iş birliği içinde çalışmamız gerek"

Şimşek, dünya çapında finansal şartların zorlayıcı olduğunu vurgulayarak, bölgedeki ülkelerin barındırdığı fırsatlar iyi değerlendirilerek, kaynaklar iyi kullanılarak çok ciddi bir dönüşüm sürecinin başlatılabileceğini, bütün bölge için faydalı bir büyümenin ortaya çıkabileceğini dile getirdi.

"Hem bölge için hem ülkemiz için ilerlemenin tek yöntemi, öncelikle reform yapmaktır." diyen Bakan Şimşek, şunları ifade etti:

Bu ülkeler, kredibilitesini artırması gereken ülkeler. Yapısal reformlarla para akışı ülkeye çekilmeli ve büyüme desteklenmeli. Böyle bir yaklaşım benimsenmeli. Enerji fiyatlarıyla ilgili ciddi bir belirsizlik söz konusu. Enerji konusunda, özellikle de doğal gaz ve petrol konusunda az yatırım yapılıyor, bu arzı sınırlı hale getiriyor, bunun sonucu olarak da uzun sürede enerji fiyatlarının da daha yüksek kalmaya devam edeceğini görüyoruz. Global faiz oranlarındaki durum burada da geçerli. Bu, bölgeyi de bir bütün olarak etkileyecek bir durum. Onun için hepimizin birbiriyle daha iyi iş birliği içinde çalışmamız gerekiyor. Filistin'de yaşanan acılar, çok uzakta yaşanan olaylar değil. Burada insanlığın genel olarak bir inandırıcılık kaybı var. Hayatını kaybedenlerin yüzde 70'i, yüzde 80'i çocuksa, kadınsa, yaşlıysa eğer, en ufak vicdanı olan kişinin gece rahat uyuyamaması gerekiyor, rahat rahat sırtını dayayıp oturamaması gerekiyor. İşte bu yüzden bir arada çalışmamız gerek. Sadece iş dünyası ya da ekonomik entegrasyon açısından değil, siyasi ve jeopolitik sorunları çözmek açısından da bir arada çalışmamız gerekiyor.