Mentollü sigaralar için kaldırılma tarihi uzadı
AA

Mentollü sigaralar için kaldırılma tarihi uzadı

Filtresinin üretiminde mentol ve türevleri olan tütün  mamullerinin piyasada bulundurulabilme süresi 3 yıl uzatıldı. Bu ürünler 20 Mayıs 2020'ye kadar piyasada satılabilecek.

KARAR RESMİ GAZETE'DE

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'nun "Tütün Mamullerinde  Kullanılan Filtrenin Teknik Özelliklerinin Belirlenmesine İlişkin Kurul Kararında Değişiklik Yapılmasına Dair Kurul Kararı" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, filtresinin üretiminde mentol ve türevleri kullanılan tütün mamullerine piyasaya arz izni verilmesine 1 Haziran 2017, piyasaya arz izni güncellemesi yapılmasına 31 Aralık 2018 tarihine kadar devam edilecek. Bu tarihlerden sonra izin verilmeyecek.

1 OCAK 2019'A KADAR ÜRETİLECEK

Bu tütün mamullerinin üretimine 1 Ocak 2019, piyasada bulundurulmasına  20 Mayıs 2020 tarihine kadar devam edilebilecek. Belirlenen tarihlerden sonra  üretim yapılamayacak ve piyasada bulundurulamayacak.

Daha önceki düzenlemede söz konusu ürünlerin üretimi için son tarih 31 Mayıs 2017, piyasada bulundurulabilme için son tarih 1 Haziran 2017 olarak  belirlenmişti.