Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
586.501
-1.44%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C
  Merkel: Yunanistan'a yapılan teklif olağanüstü cömert

  Merkel: Yunanistan'a yapılan teklif olağanüstü cömert

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB, IMF ve Avrupa Merkez Bankası'nın Yunanistan'a yaptığı teklifi değerlendirdi.
  • AA
  • 26.06.2015 - 21:41

  merkel tsipras

  Merkel, Brüksel'de Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ve Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ile yaptığı görüşme sonrası yaptığı açıklamada Yunanistan'a yapılan "olağanüstü cömert teklif"in kabul edilmesi çağrısında bulundu.

  "ALTERNATİF PLANIMIZ YOK"

  Merkel Hollande ve Tsipras ile beraber bundan sonra atılacak adımların konuşulduğunu belirterek, Yunanistan'ı yapılan teklifi kabul etmesi için cesaretlendirdiklerini kaydetti. Cumartesi günü yapılması ön görülen Avro Bölgesi (Eurogroup) toplantısının çok önemli olduğuna dikkati çeken Merkel, bu toplantının başarısızlıkla sonuçlanması durumunda alternatif bir planlarının olmadığını da vurguladı.

  Merkel: Yunanistan a yapılan teklif olağanüstü cömert #2

  YENİ TEKLİF HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VERİLMEMİŞTİ

  Yunan hükümeti tarafından Pazartesi günü teklif edilen tedbir paketinin reddedilmesinin ardından, kreditörler hükümete anlaşma için birtakım yeni şartlar önermiş ancak yeni teklif hakkında detaylı bilgi verilmemişti.

  Yunanistan, kreditörlerin, kurtarma paketindeki 7,2 milyar avroyu serbest bırakmaması halinde bu ay sonuna kadar IMF'ye ödemesi gereken 1,6 milyar avro borcu karşılayamayacak. Brüksel'deki olağanüstü AB liderleri zirvesine kadar Yunanistan'daki mali krizin çözümüne yönelik bir anlaşma sağlanması ümit ediliyordu.

  YUNANİSTAN REFERANDUM KARARI ALDI

  Diğer yandan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, dün kreditörlerle sürdürülen görüşmelerin tıkanması üzerine, Brüksel’den Atina’ya döndü ve akşam saatlerinde bakanlar kurulunu acilen topladı. Toplantı sonrası televizyonlardan halka seslenen Çipras, Avrupalı kurumların anlaşma karşılığında öne sürdüğü koşulların kabul edilip edilmemesini halk oylamasına sunma kararı aldıklarını açıkladı. Referandum 5 Temmuz'da..

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir