Euro
9.5264
0.1%
Dolar
7.8526
-0.11%
Altın
462.59
0.11%
Borsa
1.325
0.02%
Bitcoin
149.693
-0.01%
7ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 7 C

  Merkez Bankası, yeni ödeme sistemi ile ilgili açıklama yaptı

  Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre; FAST Sistemi, 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınacak ve kademeli bir şekilde vatandaşların kullanımına açılacak.
  • AA
  • 12.11.2020 - 11:33
  • Güncelleme : 12.11.2020 - 11:43
  Merkez Bankası, yeni ödeme sistemi ile ilgili açıklama yaptı

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni bir ödeme sistemini hizmete açmak üzere hazırlıkların tamamlandığını bildirerek, "Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) olarak isimlendirilen bu yeni sistem ile vatandaşlarımız farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini, saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebileceklerdir." açıklamasında bulundu.

  YENİ ÖDEME SİSTEMİ AÇIKLAMASI

  Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya şöyle:

  "Yeni bir ödeme sistemini hizmete açmak üzere hazırlıklarını tamamlamıştır. FAST (fonların anlık ve sürekli transferi) olarak isimlendirilen bu yeni sistem ile vatandaşlarımız farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini, saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebileceklerdir.

  FAST sisteminin, 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınması ve kademeli bir şekilde vatandaşların kullanımına açılması planlanmaktadır. Sistemin kısa bir zaman içerisinde tüm finansal kuruluşları kapsayacak şekilde yaygınlaşması hedeflenmektedir.

  Merkez Bankası, yeni ödeme sistemi ile ilgili açıklama yaptı #1

  FAST Sistemi ile birlikte, ödemelerin telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak daha kolay bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de vatandaşlarımızın kullanımına sunulacaktır.

  Böylece, TCMB’nin ülkemiz perakende ödeme sistemleri altyapısını, yenilikçi finansal teknolojileri ve iş yapış yöntemlerini destekleyecek şekilde geliştirmeye yönelik çalışmalarında önemli bir adımı tamamlanmış olacaktır.

  Ödemeler alanındaki temel altyapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir.”

  Merkez Bankası, yeni ödeme sistemi ile ilgili açıklama yaptı #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir