Mersin Serbest Bölgesi'nin yıllık ticareti 2.5 milyar dolar

Serbest bölgeler bulundukları bölgede gümrük görevi görüyor. Ticaret merkezlerine olan yakınlıkları ve belirli konularda ihtisaslaşmaları ile dikkat çekiyor. Dış ticaret için olmazsa olmaz ulaşım için önemli bir kurtarıcı konumundalar.

Mersin Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi AŞ (MESBAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı, 1986 yılında kurulan bölgenin, Türkiye'nin ilk serbest bölgesi olduğunu söyledi.

Serbest bölgeler içerisinde doğrudan denize bağlı rıhtımı bulunan tek serbest bölge olduklarını aktaran Avcı, "Mersin Serbest Bölgesi, sahip olduğu 650 metre uzunluğundaki rıhtımlarda, yenilenen modern yükleme ve boşaltma ekipmanlarıyla verilen hizmetlerle 2020 yılında 1 milyon 700 bin ton mal elleçleyerek kapasitesini yüzde 25 artırmıştır." dedi.

Mersin Serbest Bölge

MODERN BİR LİMAN

Avcı, daha verimli ticaret için önemli yatırımlar yapıldığını belirterek, şöyle konuştu:

"Serbest Bölge liman sahasının beton zemini, usturmaçaları ve aydınlatma sistemi yenilenerek modern bir liman görünümüne kavuşturulmuş, liman mekanik bakım atölyesi yenilenmiştir. Uzun yıllardan bu yana yük araçlarının geçişinden dolayı yıpranan Serbest Bölge yolları ile su altyapısı yenilenmektedir. Serbest Bölge 'JJ' adada 5 bin 415 metrekarelik modern bir üretim binası inşa edilerek üretim amaçlı tahsisi yapılmıştır. Serbest Bölge ana yol kavşaklarına güvenlik kamera sistemi ve kayıt ile yedekleme ünitesi kurulmuştur. Bunların yanı sıra ihata duvarları yenilendi ve enerji kesintisi oluşmaması için jeneratör sistemi kuruldu."

11 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR

Yapılan düzenlemelerin, Doğu Akdeniz'in önemli ticaret merkezlerinden Mersin Serbest Bölgesi'nin etkinliğini kuvvetlendirdiğini söyleyen Avcı, "Bugün itibarıyla 302 yerli ve 114 yabancı olmak üzere toplam 416 firma Mersin Serbest Bölgesi'nde faaliyet göstermektedir. Mersin Serbest Bölgesi'nin yıllık ortalama ticaret hacmi 2 milyar 500 milyon dolara ulaşmış olup 11 bin kişilik doğrudan istihdam sağlanmaktadır. Bu yönleriyle ülkemizin önemi dış ticaret ve istihdam merkezlerinden biri olma özelliğini devam ettirmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

Avcı, Türkiye'de faaliyet gösteren 18 serbest bölgede 2020 yılında gerçekleştirilen ticaret hacminin 21 milyar dolar olduğuna dikkati çekerek, Mersin'in bu rakamda yüzde 12'lik pay aldığını aktardı.

Mersin Serbest Bölge

MERSİN SERBEST BÖLGESİ'NDEN EN ÇOK ABD’YE İHRACAT YAPILIYOR

Bölgenin, en çok ticaret yaptığı ülkeler ve sektörlere de değinen Avcı, şunları kaydetti:

"Mersin Serbest Bölgesi'nden en fazla ticaret yapılan ülkelerde ilk sıraları Amerika Birleşik Devletleri, Irak, İran, Ekvador, İspanya, Çin, İtalya, Suriye ve Almanya aldı. Ticaret hacminin yüzde 69'unu sanayi ürünleri, yüzde 31'ini tarım ürünleri oluşturdu. Bölgede ağırlıklı olarak, makine ve metal, kimya, hazır giyim, gıda, medikal, ambalaj sektörlerindeki ticaret öne çıktı. Bölgede yapılan çok yönlü ticaretin yanı sıra çelik boru, hazır giyim, ambalaj malzemeleri, medikal ürünler ve gıda ürünleri üretimleri de ön planda yer almaktadır. Mersin Serbest Bölgesi'nde 682 değişik ürünün 112 ülkeye ticareti yapılmaktadır. Bu rakamlar dünya ülkeleriyle yapılan ticaretin çok yönlü etkinliğini göstermektedir."