Euro
10.7767
0.28%
Dolar
9.2853
0.26%
Altın
525.92
-0.09%
Borsa
1.414
0.29%
Bitcoin
566.951
1.06%
17ºC
İstanbul
Bulutlu 17 C
  Meslek odaları 3. Köprü kararına ilişkin açıklama yaptı

  Meslek odaları 3. Köprü kararına ilişkin açıklama yaptı

  Bazı meslek odaları, 3. Köprü güzergahını içeren plan değişikliğinin iptaline ilişkin karar hakkında basın toplantısı düzenledi.
  • Ajanslar
  • 18.06.2015 - 18:27

  Kuzey Ormanları Savunması ile Şehir Plancıları ve Mimarlar Odası’nın da aralarında bulunduğu meslek odaları, 3. Köprü güzergahını içeren plan değişikliğinin iptaline ilişkin karar hakkında basın toplantısı düzenledi.

  Beşiktaş’ta bulunan Şehir Plancıları Odası’nda gerçekleşen toplantıda, 8. İdare Mahkemesi’nin “Kuzey Marmara-Beykoz-Boğaziçi Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi Geçişi ile Sarıyer İlçesi-Rumelifeneri-Boğaziçi Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi Geçişlerine İlişkin 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Değişikliği"nin iptal kararı ele alındı.

  Meslek odaları 3. Köprü kararına ilişkin açıklama yaptı #1

  PROJENİN BÜTÜNÜNÜN İPTALİ

  Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası İstanbul şubelerinin açtığı ortak davada alınan iptal kararına ilişkin yapılan basın açıklamasında “3. Köprü artık 2 beton kuleden, Kuzey Marmara Otoyolu ise asfalt izinden ibarettir. Mahkeme plan değişikliklerinin İBB yerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayı ile yürürlüğe konmasını hukuka aykırı bulmuştur. Verilen kararla köprü ayaklarını her iki yakada 3. Köprü güzergahı ile bağlayacak ana koridorları içeren planlar iptal edilmiştir ki bu karar proje bütünlüğünün iptalini de gerektirir niteliktedir” ifadelerine yer verildi.

  Meslek odaları 3. Köprü kararına ilişkin açıklama yaptı #2

  "KÖPRÜ AYAKLARIYLA KALABİLİR"

  Şehir Plancıları Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Yıkıcı, kararın Kuzey Ormanları için çok önemli olduğunu belirterek projenin derhal durdurulması gerektiğini savundu. Yıkıcı, “Köprü ayaklarıyla kalabilir, biz bunu Kuzey Ormanları büstü olarak da adlandırabiliriz” diye konuştu.

  Meslek odaları 3. Köprü kararına ilişkin açıklama yaptı

  Meslek odaları 3. Köprü kararına ilişkin açıklama yaptı #3

  CHP'Lİ ÜYE DE TOPLANTIYA KATILDI

  Toplantıya katılan CHP Parti Meclisi Üyesi Yasemin Öney Cankurtaran ise 3. Köprünün planlama süreçlerinde belediyeye ait yetkilerin bakanlığa devredildiğini belirterek “1/1000’lik planlar ilçe belediyelerine ait yetki ve sorumluluk içindeydi. Ancak baktılar ki bu izni çıkaramıyorlar, bir anda Bakanlığa devredildi. Torba kanunlarla, gece yarısı çıkarılan kanunlarla, doğaya, insana saygı duymadan bir anda yetki devri yapıldı” ifadelerini kullandı.

  3. Köprü'nün yolları mahkeme tarafından kesildi haberi

  Meslek odaları 3. Köprü kararına ilişkin açıklama yaptı #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir