Euro
15.4625
0.84%
Dolar
13.6403
1.51%
Altın
795.9770
1.25%
Borsa
1,979.83
-5.08%
Bitcoin
574.467
0.22%
3ºC
İstanbul
Açık 3 C

  Mustafa Koç'tan vergi isyanı: Bir gömleğimiz kaldı

  İşadamı Mustafa Koç, Türkiye'nin 2015 seçimleri sonrasında daha istikrarlı döneme gireceğine inandığını söyledi.
  • 26.11.2014 - 08:18
  Mustafa Koç'tan vergi isyanı: Bir gömleğimiz kaldı

  Mustafa Koç tan vergi isyanı: Bir gömleğimiz kaldı #1

  Milliyet'ten Şükrü Andaç'a konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Haziranda yapılacak olan 2015 seçimlerine gönderme yaparak, “Bardağın dolu tarafına bakarsak, bu kadar çalkantılı dönem sonrası ekonomide kesintiye uğramadık. Bu seçimden sonra Türkiye’de büyük ihtimalle 4 sene bir daha seçim olmayacak. O bakımdan daha istikrarlı döneme gireceğimize inanıyorum” dedi.
  Grubun bu yıl önemli yatırımlar açıkladığının altını çizen Koç, yurtiçindeki yatırım hamlesinin ardından küresel şirket olma olma yolunda ağırlığın biraz daha dışarıya kayabileceğini ifade etti.

  "ÜLKER NOKTA ATIŞI YAPTI"

  Yurtdışı yatırım ayağında gündemin en yeni gelişmesi Ülker’in İngiliz bisküvi devi United Biscuits’i 3.2 milyar dolar gibi büyük bir bedel karşılığında alması...
  “Bu büyüklükte alım planınız var mı?” denildiğinde Koç, şunları anlattı:

  “Küresel oyunda henüz istediğimiz yerde değiliz. Ama bu noktada Ülker’in yaptığı muazzam bir iş. Açıkçası, ben sonradan baktım, United Biscuits’in bu kadar yaygın olduğunu bilmiyordum. Ülker nokta atışı yapmış. Zaten Murat (Ülker) Bey’e mektup yazıp tebrik ettim.”

  Garanti Bankası’nda Doğuş’un İspanyollara hisse satışını da yorumlayan Koç, “Tam zamanında yaptılar. Adım adım gayet iyi planlanmış bir süreçti. Çok iyi şekilde finalize ettiler” diye konuştu.

  "DAHA NE VERGİ VERECEĞİZ BİR GÖMLEK KALDI"

  Sohbette Mustafa Koç’a “21. Yüzyılda Kapital” kitabının yazarı Thomas Piketty’nin, “Türkiye’de enflasyon eşitsizliği artırıyor. Servet vergisi alınmalı” tespiti hatırlatılıyor... Koç’un buna yorumu ise esprili bir dille, “Daha ne vereceğiz. Bir gömleğimiz kaldı. Kayıtsız ekonomiyi kayıt altına aldıktan sonra bunu tekrar konuşmak lazım” şeklinde oldu.

  "MEMLEKET İYİ KÖTÜ GİDİYOR"

  “Memlektin iyi kötü gittiğini” buna karşılık kutuplaşmayı hala çok mahsurlu gördüğünü belirten Mustafa Koç, “Baktığınız zaman yüzde 3.5, yüzde 4 büyüme öngörülüyor. Dünyaya baktığımızda, etrafımıza bakmayalım zaten bakılmayacak durumda; Avrupa’ya göre büyüme hakikaten gıpta edilecek seviyede. Bence artık biraz önümüze bakıp işlerimize odaklanıp hayatımızı idame ettirmemiz lazım diye düşünüyorum.” dedi.

  "ARTIK YENİ BİR SAYFA AÇMAK LAZIM"

  TÜSİAD’ın son genel kurul toplantısında dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın çıkışları hatırlatıldığında Koç, şunrları söyledi:
  “Orada herhangi bir şey söylemek doğru olmazdı ev sahibi olarak, herkes de öyle yaptı. Kendisi ‘artık beyaz sayfa açmamız lazım, Yeni bir Türkiye’ diye de saptama yaptı. Dolayısıyla bu kutuplaşma, çekişme kimseye bir şey getirmiyor”

  "İŞSİZLİKTE ÇELİŞKİ VAR"

  Makro ekonomi cephesinde özellikle genç kuşakta yükselen işsizlik rakamlarının sinyal verdiğini ifade eden Mustafa Koç, bu konuda mesleki eğitime dikkat çekti.

  Bu noktada Koç Holding’in Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Direktörü Oya Ünlü Kızıl, holdingin sosyal sorumluluk projesi olan Meslek Lisesi Memleket Meselesi (MLMM) Projesi’ne vurgu yaparak, “İş dünyası ve okul arasındaki modeli geliştirdik. Bunu TÜSİAD ve Ticaret Sanayi Odaları aracılığıyla tüm iş dünyasına yaymayı çalıştık. Çok önemli reformlar yapıldı mesleki eğitimde ancak fikrin değişmesi zaman alabiliyor” diye konuştu.

  Ardından söze giren Mustafa Koç, “İşsizliğin yükselmesi sosyal açıdan da tehdit. Öbür taraftan formen bulamıyorsunuz fabrikalara. Enteresan bir çelişki” dedi.

  "ARTIK FENER MAÇLARI İZLEMİYORUM"

  Beşiktaşlı bir baba, Rahmi Koç... Fenerbahçe tutkunu iki çocuk Mustafa ve Ali Koç... Spora farklı alanlarda destek veren Koç grubunda, şu sıralar futbola ilgi nasıl?

  Futbol konusunda heyecanının adeta bitmek üzere olduğunu ifade eden Koç “Benim iki kızım da koyu Fenerbahçelidir. Formaları giyip haftasonu maç günleri Kalamış marinanın maç öncesi ritüeline gider, stada girerdik. Tüm bunları bıraktık. Artık televizyonu açıp maçları izlemiyorum maalesef.”

  "BEKO İYİ İŞ ÇIKARDI"

  “Peki Ali Koç?” denildiğinde yanıt, “Onun da düşüncelerinin çok farklı olduğunu düşünmüyorum” şeklinde oldu.

  Bununla birlikte Beko’nun Beşiktaş sponsorluğunun yerinde bir fikir olduğuna inanan Koç, “Baktığınız zaman ne alıyorsunuz ne veriyorsunuz... Bu sponsorluk bence gayet iyi ve doğaldı” dedi.


  Görüş Bildir