Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
438.996
2.33%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  Mustafa Varank: 2021 ilk çeyrekte patent başvuruları yüzde 28, marka başvuruları yüzde 47 arttı

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yurt içi patent, marka ve tasarım başvuruları hakkında bilgi verdi.
  • AA
  • 26.04.2021 - 11:42
  • Güncelleme : 26.04.2021 - 12:45
  Mustafa Varank: 2021 ilk çeyrekte patent başvuruları yüzde 28, marka başvuruları yüzde 47 arttı

  Türkiye'de koronavirüsün ekonomiye olumsuz etkilerine rağmen patent, marka ve tasarım başvurularında artış yaşandı.

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜRKPATENT tarafından video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen "Dünya Fikri Mülkiyet Günü" etkinliğine katıldı.

  “YURT İÇİ PATENT YÜZDE 28, MARKA YÜZDE 47 VE TASARIM BAŞVURULARI YÜZDE 15 ARTTI”

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, burada 2021 ilk çeyrekte pandemiye rağmen yurt içi patent başvurularının yüzde 28, marka başvurularının yüzde 47 ve tasarım başvurularının yüzde 15 arttığını kaydetti.

  Mustafa Varank

  ETKİNLİĞİN KOBİLERİ DESTEKLEMEDEKİ ROLÜ

  Varank, burada yaptığı konuşmada, etkinliğin ulusal fikri mülkiyet kurumlarının ve uluslararası kuruluşların KOBİ'leri desteklemede nasıl aktif rol alabileceklerini açıkça gösterdiğini söyledi.

  Sürekli büyüyen bilgiye dayalı bir dünya ekonomisinde, fikri mülkiyetin büyümeyi ve sürdürülebilirliği etkileyen temel faktörlerden biri olduğunu belirten Varank, her gün yeni ürünler, markalar ve yenilikçi tasarımların piyasaya çıktığını dile getirdi.

  “KOBİ'LERİN YÜZDE 9'U FİKRİ MÜLKİYET HAKLARINA SAHİP”

  Avrupa Patent Ofisi (EPO) ve Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi (EUIPO) tarafından yapılan yakın tarihli bir çalışmanın bunun kanıtı olduğunu söyleyen Varank, şöyle devam etti:

  "Çalışma, KOBİ'lerin yalnızca yüzde 9'unun fikri mülkiyet haklarına sahip olduğunu gösteriyor. Herhangi bir fikri mülkiyet koruması olmadan karlı bir buluş veya tasarım bırakmak, aynı ürünü daha düşük maliyetlerle pazarlayabilen daha büyük rakiplerin eline geçmesine neden olacaktır. EUIPO tarafından yapılan bir başka çalışma, tescilli fikri mülkiyet haklarına sahip olan KOBİ'lerin, olmayan KOBİ'lere göre çalışan başına neredeyse yüzde 32 daha yüksek gelire sahip olduğunu göstermiştir ki bu da fikri mülkiyet korumasının ekonomik değerini vurgulamaktadır."

  "FİKRİ MÜLKİYET ALANINDA ÖNEMLİ İLERLEME KAYDETTİK”

  Varank, Türkiye'nin, son yıllarda fikri mülkiyet alanında önemli ilerleme kaydettiğinin altını çizerek şöyle dedi:

  "TÜRKPATENT, en çok patent, marka ve tasarım başvurusuyla ilgilenen ofislerden biri oldu. Türkiye, Dünya Fikri Mülkiyet Göstergeleri Raporu'na göre, yerleşik patent başvurularında 14'üncü, marka başvurularında 8'inci ve tasarım başvurularında 6'ncı sırada yer almaktadır. Uluslararası bir araştırma ve inceleme otoritesi olarak TÜRKPATENT, Türkiye fikri mülkiyet tarihinde bir mihenk taşı oldu.

  Mustafa Varank

  TÜRKİYE, ULUSLARARASI MARKA VE TASARIM BAŞVURULARINDA 10. SIRADA

  2020'de uluslararası patent başvuru sayısı 2002'ye göre 20 kat arttı. Türkiye, uluslararası marka ve tasarım başvurularında 10. sırayı almayı başardı. 2021 yılının ilk çeyreğinde de pandemiye rağmen yurt içi başvurularda önemli bir artış yaşadık. Yurt içi patent başvuruları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28, marka başvuruları yüzde 47 ve tasarım başvuruları yüzde 15 arttı. Bu önemli ilerleme, hükümetlerimiz döneminde beşeri sermaye ve Ar-Ge tesislerine yapılan büyük yatırımla sağlanmıştır."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir