Dolar
8.273
0.1986%
Euro
9.7404
0.8615%
Altın
1882.85
0.31%
Borsa
1126.99
-2.2244%
G. Altın
501.419
0.5835%
Bitcoin
111071.3
0.7532%
17ºC
İstanbul
Sağanak yağış 17 C

  Mustafa Varank: Sanayileşme İcra Komitesi'ni kuruyoruz

  Yerli üretimin ve teknolojik kabiliyetlerin geliştirilmesi amacıyla oluşturulan Sanayileşme İcra Komitesi (SAİK) kuruluyor.
  • İHA
  • 14.10.2020 - 15:47
  • Güncelleme : 14.10.2020 - 15:47
  Mustafa Varank: Sanayileşme İcra Komitesi'ni kuruyoruz

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 14 Ekim Dünya Standartlar Günü kapsamında video konferans yöntemi ile standartizasyon konusunda gerçekleştirilen seminere katıldı.

  Bakan Mustafa Varank, seminerde Sanayileşme İcra Komitesi hakkında açıklamalarda bulundu.

  "KOMİTEYİ KURUYORUZ"

  Türk sanayi ve teknoloji ekosisteminin gücüne güç katacak tarihi bir adım atıldığını belirten Bakan Varank, "Son dönemin en kritik yapısal reformu hayata geçti. Cumhurbaşkanımızın başkanlığında Sanayileşme İcra Komitesi’ni kuruyoruz. Yani sanayi ve teknoloji politikalarının bugünü ve geleceği devletimizin en üst makamı tarafından sahipleniliyor. Bakınız, ekonomi tarihimizde böyle bir vizyon ilk defa hayata geçmiş oluyor. Bu işin sekretaryasını Bakanlığımız üstlenecek. Bu komitede sanayimize seviye atlatacak ve ülkemizi geleceğe hazırlayacak kararlar ilgili bakanlıklarla birlikte alınacak." diye konuştu.

  Mustafa Varank: Sanayileşme İcra Komitesi'ni kuruyoruz ViDEO

  "UZUN VADELİ KAMU ALIMLARI DESTEKLENECEK"

  Varank, komitede alınacak kararlarla neler yapılabileceğini şu örneklerle açıkladı:

  "Kamu alımlarının yerli üretim öncelikleri doğrultusunda gerçekleşmesini daha sıkı denetleyebileceğiz. Uzun vadeli kamu alımlarını destekleyebileceğiz, böylece sanayide ölçek oluşumunu teşvik edeceğiz. Finansman, gümrük, çevre, altyapı, lojistik ve enerji gibi alanlarda kurumlar arası koordinasyonu hızlandırıp; yatırımcının önünü çok net görmesini sağlayacağız. Tedarik zincirlerindeki kritik ürünlerin yerlileşmesini teşvik edip, yurt içi üretim çeşitliliğini zenginleştireceğiz. İmalat sanayi firmalarının sermaye yapılarını güçlendirecek adımlar atacağız."

  "KÜRESEL REKABETİN VAZGEÇİLMEZ OYUNCUSU OLACAĞIZ"

  Türkiye ekonomisinin itici gücünün sanayi ve üretim olduğunun altını çizen Varank, "İhracatta kırdığımız rekorların temelinde sanayideki ürün çeşitliliği ve değişen koşullara hızla adapte olma yeteneği var. İşte Sanayileşme İcra Komites'yle mevcut kabiliyetlerimizi daha üst basamaklara taşıyacak, küresel rekabetin vazgeçilmez bir oyuncusu olacağız. Böylece finansal piyasalardaki dalgalanmalara karşı da güçlü bir bağışıklık sistemi geliştireceğiz. Ben Sanayileşme İcra Komitesi’nin şimdiden ülkemize ve sanayimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

  Mustafa Varank: Sanayileşme İcra Komitesi ni kuruyoruz #1

  Mustafa Varank: Sanayileşme İcra Komitesi ni kuruyoruz #2

  Görüş Bildir