Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
321.850
-0.15%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C
  Nihat Özdemir: Siirt'e bedava elektirik verilsin

  Nihat Özdemir: Siirt'e bedava elektirik verilsin

  İşadamı Nihat Özdemir memleketi Siirt için kalkınma formülünü açıkladı.
  • 02.09.2013 - 09:36

  Nihat Özdemir: Siirt e bedava elektirik verilsin #1

  Bugün'den Perihan Çakıroğlu köşesinde Siirt günlerinde işadamı Nihat Özdemir'in şehrin kalkınması için HES'lere bedava elektrik verilmesi önerisini yazdı. 

  Siirt, İstanbul'da kendisini anlatmaya geldi. Birkaç gündür şehirde "Siirt rüzgarı" esiyor. Türk'üyle, Arap'ıyla, Kürt'üyle "Üç dilli şehir" diye nitelenen
  kentin kurtuluşu için "Siirt kazandırır" sloganıyla Dünya Ticaret Merkezi'nde bir yatırım zirvesi de düzenlendi.

  SİİRT POTANSİYELE RAĞMEN KAZANDIRMIYOR

  Gördük ki, eşsiz tabiatı, güneşi, fıstığı, gürül gürül akan Botan Çayı, alçı ve bakır cevheriyle maden zenginliği olsa da Siirt hâlâ kazandıramıyor. Hatta, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın oralı olması bile yetmiyor.

  BÜYÜK TEŞVİK VAR AMA ÖNÜ AÇILMIYOR

  Hatırlanırsa, Erdoğan orada öğrencilere okuduğu şiir yüzünden hapse girmişti. Yine hatırlanırsa, Erdoğan, Siirt'ten milletvekili seçilerek Başbakanlık'a adımını atmıştı. Kanaat önderleri, bu nedenle kentlerini "Demokrasi şehri" olarak nitelendiriyor. Barış sürecine büyük destek veren Siirtliler, Suriye ve Irak'taki karışıklıkların son bulmasıyla bölgede "yıldız şehir" olmayı hayal ediyor. Ancak kent, 300 bin civarındaki nüfusuyla büyük bir "yalnızlık" çekiyor. Büyük teşvik paketi verilen 6'ncı bölgede olması da önünü açamıyor. Girişimcilik anlamındaki sonunculuğu bunu gösteriyor.

  SANCAK KAPIYA KİLİT VURMUŞTU

  1980 darbesiyle Batman ve Şırnak'ın Siirt'ten koparılması, kenti 30 yıldır içine kapatmış. Siirt Valisi Ahmet Aydın, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Güven Kuzu,
  Siirtli iki işadamı Nihat Özdemir ile Ethem Sancak, kentin 6 bin öğrencili Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin, Ekonomi Bakanlığı Teşvik Dairesi Genel Müdürü İbrahim Uysal, uzun uzun dile getirdiler.

  Sancak, memleketine yatırım yapmıştı ama olmadı, kapıya kilit vurdu. Şimdi bölgede başta koyun, milyonlarca baş hayvan yetiştirmeye soyunuyor.

  'ELEKTİRİK BEDAVA VERİLSİN'

  Hava, kara ve demiryolu bağlantıları olmadığı için kenti "Kör Nokta" olarak niteleyen ve bölgedeki en büyük barajları yapan Özdemir, şehrin kurtuluşunun "güneş", "su", "kentsel dönüşüm" ve organik tarımdan geçtiğini dile getirdi. Sonra da 27 HES'in kurulduğu kent için,"Bir yasa çıkarılıp bölgeyi aydınlatan Siirt'ten elektrik ücreti alınmamalı" dedi. Bu öneri çok alkışlandı.

  Böyle bir yasa çıkarılırsa, bölgelerinde "HES"ler bulunan diğer şehirler de ayağa kalkabilir.


  Görüş Bildir