Petrol
95.96
-0.71%
Euro
18.3588
0.33%
Dolar
17.9617
0.07%
Altın
1.03
-0.06%
Borsa
2797
0.00%
Bitcoin
429.615
0.35%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C
  Nihat Zeybekci'den Bank Asya ile ilgili açıklama

  Nihat Zeybekci'den Bank Asya ile ilgili açıklama

  TMSF'nin Bank Asya yönetimine el koymasına ilişkin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Finansal piyasalar için bir spekülasyon sonlandırılmıştır" dedi.
  • 04.02.2015 - 11:54

  Nihat Zeybekci den Bank Asya ile ilgili açıklama #1

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Finlandiya Avrupa İşleri ve Dış Ticaret Bakanı Lenita Toivakka ile görüşmesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  "BİR SPEKÜLASYON SONLANDIRILMIŞTIR"

  Zeybekci, Bank Asya yönetiminin TMSF devrine ilişkin kararın, bankacılık piyasası kurallarının bir sonucu olduğunu belirterek, "Türkiye'de en azından finansal piyasalar için de bir spekülasyon sonlandırılmış ve daha güvenli bir ortama geçilmiştir" dedi.

  Nihat Zeybekci'den Bank Asya ile ilgili açıklama - İzle

  Bakan Zeybekci, şöyle konuştu:

  "KARAR BANKACILIK KURALLARININ SONUCU"

  "Bu kararın yorumlanacak bir tarafı yoktur, tamamen matematiksel değerlere tabidir. Kurallar konmuştur, 'rakamsal değerler şunun altına indiğinde sonuç şu olur' dendiği için rakamsal değerlerle ilgili tamamen teknik bir çalışmadır. Türkiye'deki bankacılık piyasasının kurallarının bir sonucudur, bunun yorumlanacak bir tarafı yoktur. Kim olursa olsun, yapılması gereken yapılmıştır. Türkiye'de en azından finansal piyasalar için de bir spekülasyon sonlandırılmış ve daha güvenli bir ortama geçilmiştir."

  "MERKEZ BANKASININ SON YAKLAŞIMLARI GEREKSİZ BEKLENTİ ORTAYA ÇIKARDI"

  Zeybekci, enflasyon ve faiz arasındaki ilişkinin sağlıklı ortamlarda tartışılması gerektiğini vurgulayarak, "Sorumluluk makamında olan bizler, bazı şeyleri yorumlarken dikkat etmemiz gerekiyor. Ama maalesef Merkez Bankamızın bu en son ki yaklaşımları gereksiz bir beklenti ortaya çıkardı" diye konuştu.

  Dünyada bir faiz indirimi dalgası olduğuna dikkati çeken Zeybekci, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin de faizleri düşürücü politikalar izlediğini kaydetti.

  TÜRKİYE EN YÜKSEK FAİZ ÖDEYEN ÜLKE

  Türkiye'nin OECD içinde en yüksek faizi ödeyen ülke olduğunu belirten Zeybekci, Türk sanayicisine bu faizi ödettirmenin haksızlık olduğunu ifade etti.

  "CESUR OLALIM"

  Zeybekci, Merkez Bankası'nın 4 Şubat'ta ara toplantı yapacağına yönelik açıklamasının ardından piyasaların bunu satın aldığını, reel faizlerin aşağıya doğru gittiğini belirterek, "Dünkü açıklamadan sonra reel faizler tekrar yukarıya doğru geldi. Bu konuda cesur olalım. Türkiye'nin bu maliyetleri ödemesine gerek yoktur. Herkes sorumluluklarını bir daha düşünsün" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir