Odeabank'ın aktif büyüklüğü 2014'te 25,6 milyar liraya yükseldi

dsfd

Odabank Genel Müdürü Hüseyin Özkaya, "Sermayedarımız gerektiği anda ve büyümemizi desteklemek amacıyla bugüne kadar yaptığı gibi bir günde sermaye getirebilir" dedi.

Türkiye bankacılık sektörünün ve Odeabank'ın 2014 yılı gerçekleşmeleri ile 2015 yılı öngörülerini düzenlenen basın toplantısında değerlendiren Özkaya, geçen yıl toplam aktiflerini 25,6 milyar TL'ye, toplam kredilerini 18 milyar TL'ye, toplam mevduatını 21 milyar TL'ye yükselten Odeabank'ın, kuruluşundan bu yana geçen iki senede özel bankalar arasında mevduat büyüklüğünde 8. ve aktif büyüklükte ise 10. sıraya ulaştığını söyledi.

GRUBUN EN BÜYÜK İKİNCİ BANKASI

2012 yılında Türkiye’de kurulan Odeabank'ın Lübnanlı yatırımcısı Bank Audi Grubu’nun en yeni ve en başarılı yatırımı olduğuna dikkati çeken Özkaya, sadece 2. finansal yıl sonunda grubun içerisinde kredilerde en büyük, aktiflerde ise grubun en büyük ikinci bankası olmayı başardıklarını dile getirdi.

Özkaya, bu durumun Türkiye'de elde ettikleri başarının bir sonucu olduğunu belirterek, "2012 yılında temellerini attığımız Odeabank, yenilikçi bakış açısı ve dinamizmiyle sektöre yeni bir soluk kazandırdı. 2014'ün ilk yarısında yaşanan daralmaya rağmen 2014 yıl sonunda Odeabank’ın eriştiği finansal sonuçlar bankanın 49'uncu sıradan girdiği bankacılık liginde, özel bankalar arasında mevduat büyüklüğünde 8., aktif büyüklükte ise 10. sırayı almasını sağladı" dedi.

YATIRIMLAR HALA DEVAM EDİYOR

Bankacılığın tüm segmentlerinde faaliyet gösteren Odeabank’ın; güçlü ve yatırımına güvenen hissedarı, deneyimli ve motivasyonu yüksek çalışanları, alt yapıda kullandığı en son teknoloji, güçlü marka çalışmaları ve verimliliğe verdiği önemin, bu sonucun bileşkelerini oluşturduğunu vurgulayan Özkaya, şunları kaydetti:

"Odeabank’ın başarısının arkasında Türkiye ekonomisine olan inanç ve Türkiye ekonomisinin sahip olduğu güçlü dinamikleri ve küresel ekonomik ortamı iyi okuması yatıyor. Zorlu geçen 2014’e rağmen müşterilerimizin her türlü finansal ihtiyaçları için yanlarında olduk. Yıl sonunu 14 şehirde 48 şube ve bin 388 çalışan ile kapadık. Yatırımlarımıza halen devam ediyoruz."

ORGANİK BÜYÜMEYE DEVAM EDİLECEK

Geçen yıl şube başına kredi hacmi sektörde 97 milyon TL iken, Odeabank'ta bu tutarın 375 milyon TL olduğunu ifade eden Özkaya, şube başına mevduat hacmi sektörde 83 milyon TL iken Odeabank'ta bu tutarın 437,5 milyon TL olduğu bilgisini verdi.

Bu yıl ticari ve KOBİ alanında büyümelerinin sürdüreceklerinin ifade eden Özkaya, "İş planlarımız çerçevesinde sermayedarımızdan gerektiği zaman istediğimiz sermayeyi alacağımızı biliyoruz. Bu değişik zaman ve değişik formatta olabilir. Sermayedarımız gerektiği anda ve büyümemizi desteklemek amacıyla bugüne kadar yaptığı gibi bir günde sermaye getirebilir. Buna inanıyoruz. Önümüzdeki dönemde organik büyümeye devam edeceğiz" dedi.

TÜRKİYE'DE ŞUBE BAŞINA MEVDUATTA EN BÜYÜK BANKALARDAN BİRİYİZ

Özkaya, Odeabank’ın dağıtım kanallarına, şubelerine ek olarak internet bankacılığı, mobil bankacılık, self servis bankacılık, ATM’ler, çağrı merkezi ve sosyal medyayı da ekleyerek Türkiye'nin teknolojiyi en verimli kullanan bankası olduğunu söyledi.

Başarılı bir finansal yılı geride bırakan Odeabank'ın kurumsal ve ticari bankacılık segmentlerinde; enerjiden, gayrimenkul geliştirme sektörüne, demir çelikten iletişime, perakendeden inşaat ve taahhüt sektörüne kadar çeşitli alanlarda müşteri ihtiyaçlarına yönelik gerçekleştirdiği finansmanlar ve dış ticaret işlemleri ile 2014 yılında önemli bir nakit kredi büyüklüğüne ulaştığını dile getiren Özkaya, "Türkiye’de şube başına mevduatta en büyük bankalardan biriyiz. Bireysel bankacılıkta Türkiye’nin en önemli zincir mağazaları ile 'Tüketici Finansmanı' anlaşmalarını tamamladık. Tüm bu kampanyaların etkisi ile 2014 yılında kredi müşteri adedimiz tüm yıl boyunca 10 katı artış gösterdi" dedi.

Özkaya, aynı zamanda, Direkt Bankacılık tarafında tüm kanallarda aynı kullanıcı deneyimini farklı segmentteki müşterilere sunan bir yapıyı hayata geçirdiğini ifade etti.

BANKACILIK FARKLI BİR YÖNE TAŞINDI

Odeabank’ın 2015 yılında hizmete giren mobil bankacılık aplikasyonunun ilk ay 25 bin kişi tarafından indirildiği ve 4 milyon TL işlem hacmine ulaştığı bilgisini veren Özkaya, şöyle konuştu:

"Sektöre kazandırdığı yeniliklerle bankacılığı farklı bir noktaya taşıyan Odeabank, aynı zamanda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ATM’den çek kabul etmeye başladı. Tüm bu çalışmalarımız sonucunda 2014 yıl sonunda 500 bin müşteriye ulaştık. Odeabank, Türkiye’nin her noktasına kişiye özel bankacılık anlayışını ulaştırabilmek için yeni bir adım daha attı. PTT ile yaptığımız iş birliği ile bugün 48 olan şube sayımız ve bin 388 olan çalışan sayımızı kat be kat artırıyoruz. Artık kredi kullandırmada Türkiye’nin her noktasındaki PTT büroları da Odeabank şubesi gibi hizmet verebiliyor. Dünyada sıfırdan kurularak bu kadar kısa zamanda karlılığa imza atmış başka bir bankanın var olmadığı inancındayım. Odeabank, 2015 yılında da büyük başarılara imza atacağına inanıyorum."

YABANCI YATIRIMLARIN TÜRKİYE'YE UZUN DÖNEMLİ VE KALICI OLARAK GELMESİ GEREKİR

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Özkaya, Citibank'ın Akbank'taki hisselerini devretmesinin sektöre etkisine ilişkin soru üzerine, yabancı sermayenin bir ülkede hedeflerini tutturamayınca başka stratejist hedefler doğrultusunda hareket etmesinin doğal olduğunu dile getirdi.

Hüseyin Özkaya, söz konusu olayın Türkiye'yi daha fazla riskli bir ülke haline getirmediğini belirterek, "Yabancı yatırımların Türkiye'ye uzun dönemli ve kalıcı olarak gelmesi lazım" dedi.

Özkaya, Merkez Bankası'nın çok iyi bir uzman kadrosuna sahip olduğunu ve bankanın diğer merkez bankaları gibi olayları ve gelişmeleri değerlendirerek karar aldıklarını söyledi.

ORANIN AYNI SEVİYELERDE KALMASI İÇİN ÇALIŞILACAK

Sorunlu kredi oranlarının yeni bir banka oldukları için düşük ve yüzde 1,5'un altında olduğunu ifade eden Özkaya, gelecek dönemde de bu oranın aynı seviyelerde kalması için çalışacaklarını söyledi.

Regülatörlerin uygulamalarının bankacılık sektörüne etkisine yönelik bir soru üzerine Özkaya, "Regülasyonlar bankacılık sektörünü etkiler ama tüm dünyada bu böyledir. Bizim sermayedarımıza anlatamayacağımız bir şey yok" dedi.

Özkaya, Odeabank'ın orta vadede 100 şubeli bir banka olacağını ve Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 4'e yakın büyüyeceğini sözlerine ekledi.